Mursí byl zabit? Erdogan chce soudit Egypt za podivnou smrt exprezidenta

Turecko bude požadovat, aby vedení Egypta bylo souzeno za smrt egyptského exprezidenta Muhammada Mursího, který v pondělí v Káhiře u soudu zkolaboval a následně zemřel. Prohlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který podle tureckých médií též uvedl, že Mursí (67) byl zabit. Mursí, který byl v soudní síni kvůli obvinění ze špionáže a spiknutí, zemřel podle egyptských úřadů na infarkt.

Přidejte svůj názor

Egypt
doporučujeme

"Muhammad Mursí bojoval o život na zemi v soudní síni 20 minut, aniž mu úřady pomohly. Proto říkám, že Mursí nezemřel přirozenou smrtí, ale byl zabit," prohlásil dnes Erdogan. Dodal, že požádá Organizaci islámské spolupráce (OIC), aby "udělala, co je třeba". O smrti Mursího chce turecký prezident hovořit i na summitu zemí G20 příští týden v Japonsku. "Uděláme, co je potřeba, aby Egypt soudily mezinárodní soudy," řekl také Erdogan.

Mursí se stal v roce 2012 prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka, do voleb šel jako kandidát organizace Muslimské bratrstvo. V červenci 2013 Mursího svrhla armáda v čele s tehdejším ministrem obrany Abdal Fattáhem Sísím, který byl poté zvolen prezidentem a od roku 2014 zemi vládne tvrdou rukou.

Mursí, který byl už dříve odsouzen v několika kauzách, mimo jiné za špionáž pro Katar na doživotí, byl diabetik a měl vysoký krevní tlak. Podle egyptských úřadů se mu dostávalo péče v soukromé nemocnici v Káhiře, jeho příznivci naopak tvrdí, že úřady péči o něj zanedbávaly.

Muslimské bratrstvo, které egyptské vedení od konce roku 2013 považuje za teroristickou organizaci, už v pondělí označilo Mursího smrt za vraždu. Spekulace o příčině Mursího smrti se rozproudily v úterý na sociálních sítích po jeho pohřbu, který byl podle některých uspěchaný.

zdroj: YouTube

Podle Mahmúda Rifaata z evropského institutu pro mezinárodní vztahy a právo způsob Mursího pohřbu odporoval egyptské tradici. Mursí byl pohřben brzy ráno ještě za tmy a za přítomnosti pouze dvou synů, nikoli manželky.

K transparentnímu vyšetření Mursího smrti vyzvala také organizace Amnesty International a Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Egyptské ministerstvo zahraničí dnes označilo výzvu mluvčího OHCHR k "rychlému, nestrannému, důkladnému a transparentnímu vyšetření" Mursího smrti za nepřijatelnou a zpolitizovanou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jemenští povstalci zaútočili na saúdskoarabské ropné pole pomocí dronů

17.08.2019 14:54 Jemenští šíitští povstalci uvedli, že za pomocí bezpilotních letounů zaútočili na ropné pole v…

Útok v pákistánské mešitě: Čtyři mrtví, 20 zraněných

16.08.2019 20:24 Nejméně čtyři mrtvé a 20 zraněných si vyžádal dnešní pumový útok v mešitě nedaleko pákistánského…

Muslimská kongresmanka dala Izraeli košem. Cestu odřekla, i když má…

16.08.2019 18:07 Aktualizováno Členka americké Sněmovny reprezentantů Rashida Tlaibová na návštěvu Izraele nakonec neodjede, i…

Nečekané odhalení. USA a Írán spolu vedou tajná jednání

16.08.2019 12:29 Západní prostředníci se snaží přinutit zarputilé rivaly Írán a Spojené státy, aby spolupracovali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama