Mír mezi Izraelem a Palestinou? Írán rozcupoval plány USA, prý jsou ostudné

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí dnes označil plán Spojených států pro urovnání izraelsko-palestinského konfliktu za ostudný a odsouzený k selhání. Informovala o tom íránská agentura ISNA. Mírový plán pro Blízký východ mají Spojené státy představit tento týden na mezinárodní konferenci v Bahrajnu. Přítomni mají být především podnikatelé, izraelští ani palestinští vládní činitelé na místě zřejmě nebudou.

Přidejte svůj názor

Palestina, pásmo Gazy
doporučujeme

Americký mírový plán, jehož zveřejnění bylo v předchozích měsících několikrát odloženo, mnohé blízkovýchodní státy očekávají se značnou skepsí. Jeho cílem má být mírové uspořádání mezi Izraelem a Palestinci, založen je hlavně na podpoře ekonomického rozvoje. Za plánem stojí Jared Kushner, poradce a zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa.

O víkendu agentura Reuters s odvoláním na Kushnera napsala, že mírový plán počítá s vytvořením investičního fondu s 50 miliardami dolarů (přes 1,1 bilionu korun) a zahrnuje 179 rozvojových projektů. Více než polovina investic přitom má směřovat do palestinských území.

"Tato konference a prodání Palestiny nepovede nikam," řekl dnes mluvčí íránské diplomacie Abbás Musáví. Mluvčí také kritizoval výroky britského zmocněnce pro Blízký východ Andrewa Murrisona po jeho nedělní návštěvě Teheránu.

Murrison řekl, že Írán je téměř s jistotou zodpovědný za nedávné útoky na dva tankery v Ománském zálivu. "Co (Murrison) řekl po jednáních nebylo konstruktivní. Vypadá to, že Británie stojí na straně Ameriky kvůli svým domácím problémům a brexitové krizi," řekl Musáví.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu již od minulého roku, kdy Trump oznámil, že Spojené sáty odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Následně Washington uvalil na Írán nové sankce. Teherán v reakci sdělil, že v červenci přestane ustanovení mezinárodní dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.

Napětí mezi USA a Íránem se minulý týden vystupňovalo po sestřelení amerického bezpilotního letadla. Teherán tvrdí, že stroj byl v jeho vzdušném prostoru, Washington ale trvá na tom, že byl v prostoru mezinárodním. Velitel íránského námořnictva Hosejn Chánzádí dnes podle agentury AP varoval USA, že Írán je schopen sestřelit další americké špionážní drony.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milice unáší a zabíjí irácké demonstranty, tvrdí OSN

11.12.2019 20:51 Neznámé skupiny pokračují v únosech, náhodném zadržování a cíleném zabíjení iráckých protivládních…

Írán si nepřeje vměšování Francie. Už půl roku zadržuje dva její vědce

11.12.2019 17:18 Írán označil za vměšování do vnitřních záležitostí požadavek francouzského prezidenta Emmanuela…

Přehmat s celosvětovými dopady. Politolog promluvil o uprchlících a Turecku

11.12.2019 00:01 NÁZOR - Zatímco Kurdové v autonomní oblasti Rojava na severu Sýrie nadále čelí "genocidnímu tažení"…

Ruští vojáci vstoupili do Rakky, někdejší bašty Islámského státu v Sýrii

09.12.2019 14:30 Ruští vojáci dnes vstoupili do syrské Rakky, která byla de facto hlavním městem samozvaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama