Írán odmítá propustit britskou "špiónku". Vydírat se nenecháme, vzkázal do Londýna

Írán dnes znovu odmítl opakovanou výzvu Británie k propuštění humanitární pracovnice, 41leté Britky s íránským pasem Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové. Odpyká si celých pět let, prohlásil dnes podle agentury Reuters mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Věznice
doporučujeme

"Paní Zaghariová je Íránka. Byla shledána vinnou v bodech obžaloby týkajících se bezpečnosti a odpykává si svůj trest ve vězení," uvedl dnes mluvčí íránské diplomacie Abbás Musáví. "Írán neuznává dvojí občanství," zopakoval argument Teheránu.

Britský zmocněnec pro Blízký východ Andrew Murrison v neděli během návštěvy Íránu zemi znovu vyzval k "urychlenému a bezpodmínečnému propuštění" Zaghariové-Ratcliffeové.

Obnovený tlak Británie na Írán přichází v době sílících obav z vojenské konfrontace mezi Washingtonem a Teheránem poté, co Írán minulý týden sestřelil americký dron. Americký prezident Donald Trump poté odvolal odvetný úder, když americké bombardéry už byly ve vzduchu.

Humanitární pracovnice v roce 2016 přicestovala do Íránu navštívit rodinu, ale byla uvězněna a odsouzena za spiknutí proti íránskému režimu k pětiletému trestu.

Britka pracovala pro charitativní sekci agentury Thomson Reuters. Obvinění ze spiknutí odmítla stejně jako její zaměstnavatel. Británie se snaží vymoci její propuštění diplomatickou cestou, ale zatím marně. Írán stejně jako v ostatních případech osob s dvojím občanstvím odmítá uznat občanství jiného státu, takže Londýn nemůže uplatnit diplomatickou ochranu.

Manžel odsouzené Richard Ratcliffe minulý týden zahájil hladovku před íránskou ambasádou v Londýně, aby upozornil na strádání své ženy.

"Takové kroky neschvalujeme. Jsou proti mezinárodním úmluvám," řekl dnes Musáví. "Pokud někdo má nějaký požadavek, doporučujeme, aby ho vznesl přes zákonné kanály a nechal íránskou ambasádu dělat svou práci," řekl ministerský mluvčí.

Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arákčí v neděli podle íránských médií řekl, že íránská justice se nenechá ovlivňovat "takovým vydíráním a ti, kteří jsou odsouzeni za špionáž, by si měli své tresty odpykat do konce".

Ratcliffe dnes v e-mailu zaslaném agentuře Reuters označil slova o vydírání za ironická, protože to není on, kdo používá zadržování "nevinného člověka jako diplomatickou páku".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

135 mrtvých, 5000 zraněných. Libanon se vypořádává s následky výbuchu

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Mohutná úterní exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu si podle aktuální bilance vyžádala…

Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s…

05.08.2020 21:58 Aktualizováno Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce…

Média: Nitrát, jenž vybuchl v Bejrútu, byl z ruské lodi

05.08.2020 18:43 Dusičnan amonný, jehož úterní výbuch v bejrútském skladu připravil o život na stovku lidí a více…

Mysleli jsme, že to je útok. Domy vzdálené kilometry od epicentra mají…

05.08.2020 18:02 Obyvatelé Bejrútu jsou z úterního výbuchu stále v šoku, všude na ulicích leží sklo, nemocnice jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama