Hořící Trump, střety s vojáky. Palestinci se bouří proti spuštění mírového plánu

Stovky Palestinců dnes na okupovaném Západním břehu Jordánu i v Pásmu Gazy demonstrovaly proti chystané bahrajnské ekonomické konferenci, na níž má být spuštěn mírový plán administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Blízký východ. Podle agentur AP a Reuters protestující pálili portréty šéfa Bílého domu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Palestinci se dnes vydali do ulic měst na Západním břehu od Hebronu po Nábulus. Mnozí pálili podobizny Trumpa a bahrajnského krále Hamada, napsala agentura AP.

Ve městě Halhúl desítky mladých lidí zapalovali pneumatiky a házeli kameny po izraelských vojácích, kteří odpověděli použitím slzného plynu a gumových projektilů.

zdroj: YouTube

Malé protesty se uskutečnily také v Pásmu Gazy. Představitelé vládnoucího hnutí Hamás však vyzvali k protestům v příštích dnech.

"Pryč s Bahrajnem, pryč s Trumpem, pryč s konferencí v Manámě," provolávaly davy v Gaze podle Reuters.

Plán, jehož zveřejnění bylo v předchozích měsících několikrát odloženo, má za cíl mírové uspořádání mezi Izraelem a Palestinci. Založen je hlavně na podpoře ekonomického rozvoje a stojí za ním Jared Kushner, Trumpův poradce a zeť.

O víkendu agentura Reuters s odvoláním na Kushnera napsala, že mírový plán počítá s vytvořením investičního fondu s 50 miliardami dolarů (přes 1,1 bilionu korun) a zahrnuje 179 rozvojových projektů. Více než polovina investic přitom má směřovat do palestinských území.

Palestinští představitelé i zástupci palestinského byznysu přesto americký plán odmítají a se skepsí plán posuzují i mnohé blízkovýchodní státy.

Bahrajnská konference, na níž mají být zveřejněny detaily plánu, se bude konat v úterý a ve středu. Palestinci ji bojkotují, zástupce izraelské vlády Bílý dům nepozval. Přítomni budou představitelé států Perského zálivu včetně Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů stejně jako zástupci Egypta, Jordánska a Maroka. Libanon a Irák se nezúčastní.

"Nepotřebujeme bahrajnskou konferenci pro pozvednutí naší země, potřebujeme mír," řekl o víkendu palestinský ministr financí Šukrí Bišára. "Hospodářské oživení před dosažením míru je nerealistická iluze," dodal Bišára.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Posádka zadrženého tankeru je podle Íránu v pořádku

21.07.2019 21:01 Aktualizováno Všech 23 členů posádky britského tankeru Stena Impero, který v pátek zadržel Írán, je v pořádku.…

Při útoku Tálibánu v Pákistánu zemřelo devět lidí

21.07.2019 12:50 Sebevražedná atentátnice se dnes odpálila před nemocnicí v severopákistánském městě Dera Ismaíl…

Írán se brání. Proč zadržel britský tanker?

20.07.2019 09:38 Britský tanker Stena Impero měl před svým pátečním zadržením íránskými revolučními gardami v…

Počet psychicky nemocných v Turecku prudce stoupá, roste spotřeba…

20.07.2019 08:52 V Turecku roste počet lidí, kteří mají psychické problémy, a za posledních pět let tam také o více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama