Hořící Trump, střety s vojáky. Palestinci se bouří proti spuštění mírového plánu

Stovky Palestinců dnes na okupovaném Západním břehu Jordánu i v Pásmu Gazy demonstrovaly proti chystané bahrajnské ekonomické konferenci, na níž má být spuštěn mírový plán administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Blízký východ. Podle agentur AP a Reuters protestující pálili portréty šéfa Bílého domu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Palestinci se dnes vydali do ulic měst na Západním břehu od Hebronu po Nábulus. Mnozí pálili podobizny Trumpa a bahrajnského krále Hamada, napsala agentura AP.

Ve městě Halhúl desítky mladých lidí zapalovali pneumatiky a házeli kameny po izraelských vojácích, kteří odpověděli použitím slzného plynu a gumových projektilů.

zdroj: YouTube

Malé protesty se uskutečnily také v Pásmu Gazy. Představitelé vládnoucího hnutí Hamás však vyzvali k protestům v příštích dnech.

"Pryč s Bahrajnem, pryč s Trumpem, pryč s konferencí v Manámě," provolávaly davy v Gaze podle Reuters.

Plán, jehož zveřejnění bylo v předchozích měsících několikrát odloženo, má za cíl mírové uspořádání mezi Izraelem a Palestinci. Založen je hlavně na podpoře ekonomického rozvoje a stojí za ním Jared Kushner, Trumpův poradce a zeť.

O víkendu agentura Reuters s odvoláním na Kushnera napsala, že mírový plán počítá s vytvořením investičního fondu s 50 miliardami dolarů (přes 1,1 bilionu korun) a zahrnuje 179 rozvojových projektů. Více než polovina investic přitom má směřovat do palestinských území.

Palestinští představitelé i zástupci palestinského byznysu přesto americký plán odmítají a se skepsí plán posuzují i mnohé blízkovýchodní státy.

Bahrajnská konference, na níž mají být zveřejněny detaily plánu, se bude konat v úterý a ve středu. Palestinci ji bojkotují, zástupce izraelské vlády Bílý dům nepozval. Přítomni budou představitelé států Perského zálivu včetně Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů stejně jako zástupci Egypta, Jordánska a Maroka. Libanon a Irák se nezúčastní.

"Nepotřebujeme bahrajnskou konferenci pro pozvednutí naší země, potřebujeme mír," řekl o víkendu palestinský ministr financí Šukrí Bišára. "Hospodářské oživení před dosažením míru je nerealistická iluze," dodal Bišára.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

U Jemenu pluje opuštěný tanker. Hrozí ekologická katastrofa, varuje mluvčí…

12.07.2020 17:22 Aktualizováno Jemenští povstalci z řad Húsíů souhlasili s inspekcí expertního týmu OSN na opuštěném tankeru u…

Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení…

12.07.2020 13:34 Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické…

Rada bezpečnosti OSN nakonec schválila pomoc Sýrii, Rusko si prosadilo…

12.07.2020 07:53 Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila prodloužení přeshraniční humanitární pomoci Sýrii přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy