Bolton chce udeřit na Írán ještě víc. Jak to bylo se sestřelením dronu? Rusko vyvrací verzi USA

Írán má stále možnost jednat s Washingtonem o svém jaderném programu, a to navzdory novým sankcím. Prohlásil to dnes bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton, který je na návštěvě Izraele. Později však Bolton podle agentury AP řekl, že "všechny možnosti jsou na stole", pokud Írán překročí limity pro obohacování uranu. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení dalších protiíránských sankcí, které se týkají i íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Bolton, John
doporučujeme

"Prezident (Trump) drží dveře otevřené pro opravdová jednání, která by kompletně a ověřitelně eliminovala íránský jaderný program, systémy balistických střel i zastavila podporu mezinárodního terorismu a další zákeřné chování," řekl Bolton v Jeruzalémě. "Jediné, co Írán musí udělat, je projít těmi otevřenými dveřmi," citovala ho agentura Reuters.

Bolton bývá označován za politického jestřába, což minulý týden uvedl také Trump. Podle amerických médií Bolton Trumpa nabádal k tvrdé vojenské odpovědi na sestřelení amerického dronu v Hormuzském průlivu. Trump později uvedl, že si úder na íránské cíle rozmyslel, jelikož by to podle odhadů stálo 150 životů.

Bolton dnes odpoledne také podle agentury Reuters prohlásil, že kampaň tlaku přivede Írán k jednacímu stolu. "Buď to pochopí... nebo prostě ještě více posílíme kampaň maximálního tlaku," řekl Bolton po jednání se svými protějšky z Ruska a Izraele. "Myslím, že to bude kombinace sankcí a jiného tlaku, která přivede Írán ke stolu," dodal.

Šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev dnes v Jeruzalémě řekl, že má důkazy o tom, že americký dron, který írán minulý týden sestřelil, byl v íránském vzdušném prostoru, nikoliv mezinárodním, jak tvrdí Washington. "Mám informace od ruského ministerstva obrany, podle kterých se dron nacházel v íránském vzdušném prostoru," uvedl podle agentury Interfax.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Uvalil zároveň na islámskou republiku nové sankce.

Trump opakovaně vyzval íránské činitele, aby s USA usedli k jednáním o svém jaderném programu. To Íránci vždy odmítli. Teherán nedávno oznámil, že v červenci přestane ustanovení mezinárodní dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.

Nejnovější sankce uvalily USA v reakci na nedávné sestřelení amerického bezpilotního letounu nad Hormuzským průlivem. Teherán tvrdí, že stroj sestřelil poté, co pronikl do íránského vzdušného prostoru, což Washington popírá a trvá na tom, že incident se stal nad mezinárodními vodami.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

05.12.2019 19:33 Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem…

USA mají vlastní odhad počtu obětí protestů v Íránu. Je násobně vyšší

05.12.2019 18:35 Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook dnes uvedl, že íránské pořádkové síly možná zabily více než…

Írán hodlá pokračovat v balistickém programu. Začne OSN jednat?

05.12.2019 17:34 Írán je odhodlán pokračovat ve svém kontroverzním balistickém programu. Teherán to písemně oznámil…

Krvavé protesty v Bagdádu: 15 lidí utrpělo bodná zranění

05.12.2019 17:26 Při protivládních protestech v Iráku dnes utrpělo nejméně 15 lidí bodná zranění. Násilí propuklo,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama