Arabové se k Islámu otáčí zády? Průzkum poukázal na veletoče mezi muslimy

Nový průzkum, který provedla agentura Arab Barometr poukazuje na nové trendy ve vnímání společnosti mezi obyvateli deseti arabských zemí, kteří jsou často považování za nábožensky velmi konzervativní, přesto se řada Arabů od víry odvrací.

Alžírsko
doporučujeme

Názory zjišťovali výzkumníci mezi 25 407 lidmi od konce roku 2018 až do jara 2019. Agentura Arab Barometr sídlí na jedné z nejslavnějších amerických univerzit, na Princetonu a názory lidí v arabských zemích sleduje již od roku 2006.

Na otázku jestli lidé věří v Boha odpovědělo nejvíce lidí že nikoliv v Tunisku, kde je více než 30% obyvatel nevěřících. Počet nevěřících stoupl také v Libyi, Maroku, Súdánu nebo Alžírsku.

Na otázku jestli premiérkou nebo prezidentkou by mohla být žena odpověděla větší polovina kladně ve všech zemích s výjimkou Alžírska. Další otázka ve vztahu k ženám se týkala rozhodování v domácnostech, kdy ve všech zemích většina dotázaných uvedla, že finální rozhodnutí by měl činit muž. Menší část dotázaných odpověděla opačně jen v Maroku.

Za největší hrozbu považují respondenti Izrael, USA a Írán, v právě uvedeném pořadí. Ze světových lídrů vnímají Arabové nejpozitivněji tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (pozitivně ho ohodnotilo 51 % dotázaných), ruského prezidenta Vladimira Putina (28 %) a amerického prezidenta Donalda Trumpa (12%).

Od roku 2013 však řada respondentů uvedla, že uvažuje o emigraci a odejít ze země je tak odhodláno podle výzkumu jedna pětina obyvatel zmiňované lokality.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

11.08.2020 21:50 Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama