Arabové se k Islámu otáčí zády? Průzkum poukázal na veletoče mezi muslimy

Nový průzkum, který provedla agentura Arab Barometr poukazuje na nové trendy ve vnímání společnosti mezi obyvateli deseti arabských zemí, kteří jsou často považování za nábožensky velmi konzervativní, přesto se řada Arabů od víry odvrací.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Alžírsko
doporučujeme

Názory zjišťovali výzkumníci mezi 25 407 lidmi od konce roku 2018 až do jara 2019. Agentura Arab Barometr sídlí na jedné z nejslavnějších amerických univerzit, na Princetonu a názory lidí v arabských zemích sleduje již od roku 2006.

Na otázku jestli lidé věří v Boha odpovědělo nejvíce lidí že nikoliv v Tunisku, kde je více než 30% obyvatel nevěřících. Počet nevěřících stoupl také v Libyi, Maroku, Súdánu nebo Alžírsku.

Na otázku jestli premiérkou nebo prezidentkou by mohla být žena odpověděla větší polovina kladně ve všech zemích s výjimkou Alžírska. Další otázka ve vztahu k ženám se týkala rozhodování v domácnostech, kdy ve všech zemích většina dotázaných uvedla, že finální rozhodnutí by měl činit muž. Menší část dotázaných odpověděla opačně jen v Maroku.

Za největší hrozbu považují respondenti Izrael, USA a Írán, v právě uvedeném pořadí. Ze světových lídrů vnímají Arabové nejpozitivněji tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (pozitivně ho ohodnotilo 51 % dotázaných), ruského prezidenta Vladimira Putina (28 %) a amerického prezidenta Donalda Trumpa (12%).

Od roku 2013 však řada respondentů uvedla, že uvažuje o emigraci a odejít ze země je tak odhodláno podle výzkumu jedna pětina obyvatel zmiňované lokality.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odplata za ruské rakety. USA vyloučí Turecko z programu stíhaček F-35

17.07.2019 21:46 Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém…

Ozbrojenci vystříleli restauraci v Iráku, zahynul turecký diplomat

17.07.2019 16:08 Při dnešní střelbě v restauraci ve městě Irbíl, metropoli iráckého Kurdistánu, zemřel zaměstnanec…

Záhada ztraceného tankeru. Verze Íránu dle arabské televize nesedí

17.07.2019 07:14 Z Hormuzského průlivu u Perského zálivu byl v úterý hlášen další incident. Podle agentury AP se tam…

Turecko se vysmívá sankcím EU, bude pokračovat ve vrtech u Kypru

16.07.2019 19:44 Aktualizováno Turecko bude pokračovat v průzkumných vrtech kvůli těžbě ropy a zemního plynu u pobřeží Kypru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama