Írán nechce jaderné zbraně, ujišťuje ministr Zaríf. Zaskočil ho výrok Trumpa

Írán nikdy nebude usilovat o získání jaderné zbraně. Podle íránské agentury IRIB to dnes řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Poukázal přitom na to, že v minulosti jaderné zbraně použily Spojené státy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf
doporučujeme

Zaríf se rovněž pozastavil nad nedávným výrokem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uvedl, že na poslední chvíli odvolal odvetné údery na íránské cíle, když se dozvěděl, že by o život přišlo 150 lidí. " Vážně jste měl obavy kvůli 150 lidem? Kolik lidí jste zabili jadernou zbraní? Kolik generací bylo těmito zbraněmi vyhlazeno?" uvedl Zaríf. "Jsme to my, kteří kvůli našemu náboženskému přesvědčení, nikdy nebudeme usilovat o jadernou zbraň," prohlásil.

Americký vyslanec pro odzbrojení Robert Wood mezitím na konferenci o odzbrojení v Ženevě řekl, že Spojené státy hodlají i nadále vyvíjet na Írán maximální tlak, dokud Teherán nezmění své chování. Podle agentury Reuters přitom nevyloučil uvalení dalších sankcí.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Uvalil zároveň na islámskou republiku nové sankce.

Trump opakovaně vyzval íránské činitele, aby s USA usedli k jednáním o svém jaderném programu. To Íránci vždy odmítli. Teherán nedávno oznámil, že v červenci přestane ustanovení mezinárodní dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení dalších protiíránských sankcí, které se týkají také íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího. Jde o reakci na nedávné sestřelení amerického bezpilotního letounu nad Hormuzským průlivem. Teherán tvrdí, že ho sestřelil poté, co pronikl do íránského vzdušného prostoru, což Washington popírá a trvá na tom, že incident se stal nad mezinárodními vodami. Íránský prezident Hasan Rúhání dnes nové americké sankce proti Íránu nazval znakem zoufalství a Bílý dům označil za mentálně retardovaný.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozbrojenci vystříleli restauraci v Iráku, zahynul turecký diplomat

17.07.2019 16:08 Při dnešní střelbě v restauraci ve městě Irbíl, metropoli iráckého Kurdistánu, zemřel zaměstnanec…

Záhada ztraceného tankeru. Verze Íránu dle arabské televize nesedí

17.07.2019 07:14 Z Hormuzského průlivu u Perského zálivu byl v úterý hlášen další incident. Podle agentury AP se tam…

Turecko se vysmívá sankcím EU, bude pokračovat ve vrtech u Kypru

16.07.2019 19:44 Aktualizováno Turecko bude pokračovat v průzkumných vrtech kvůli těžbě ropy a zemního plynu u pobřeží Kypru…

„Pokud Bůh dá, povraždíme všechny Židy.“ Vysoce postavený člen Hamásu…

16.07.2019 18:51 Aktualizováno Fathi Hammad, člen politbyra islamistické organizace Hamás, vzbudil velké pozdvižení svou výzvou,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama