Erdogan prolomí íránskou krizi? Chce sehrát roli prostředníka mezi USA a Teheránem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je připraven sehrát roli prostředníka mezi Spojenými státy a Íránem s cílem uvolnit napětí kolem íránského jaderného programu. Informoval o tom dnes provládní turecký list Sabah.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Vztahy mezi Teheránem a Washingtonem jsou na bodu mrazu kvůli odstoupení USA od mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 a postupném upouštění Íránu od některých závazků stanovaných v dohodě i kvůli bezpečnostním incidentům z poslední doby.

Erdogan podle dnes zveřejněných informací o tématu případného zprostředkování hovořil s japonským premiérem Šinzó Abem na okraj summitu velkých světových ekonomik G20 minulý týden v japonské Ósace.

Podle Erdogana, který hovořil s tureckými novináři během návštěvy Číny, se Abe zeptal, jestli by Turecko a Japonsko mohly v této záležitosti spolupracovat. Erdogan odpověděl, že by byl ochoten se setkat s íránskými vůdci.

Írán se letos rozhodl začít vypovídat jadernou dohodu, protože od ní loni odstoupily Spojené státy. Ty obnovily protiíránské sankce, které poškozují íránskou ekonomiku.

V červnu Spojené státy málem bombardovaly Írán v odvetě za sestřelení amerického bezpilotního letadla. Prezident Donald Trump ale už zahájenou operaci na poslední chvíli zastavil s vysvětlením, že by při ní zahynulo příliš mnoho lidí. Ve středu Írán varoval, že od neděle začne zvyšovat obohacování uranu nad limit povolený dohodou se světovými mocnostmi. Zároveň Trump naznačil, že je otevřený rozhovorům s Teheránem.

Íránský ministr pro zpravodajskou činnost a státní bezpečnost Mahmúd Alaví dnes podle íránské agentury IRNA prohlásil, že Teherán a Washington by mohly vést rozhovory pouze v případě, že Spojené státy ukončí sankce.

"Rozhovory s Amerikou mohou být přehodnoceny pouze v případě, že Trump zruší sankce a naši nejvyšší vůdci dají svolení ke konání takových rozhovorů," řekl Alaví.

"Američané se děsí íránské vojenské síly, to je důvod jejich rozhodnutí zrušit rozhodnutí o útoku na Írán," vrátil se Alaví k nedávným událostem.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pákistán kvůli Kašmíru podá na Indii žalobu

20.08.2019 18:01 Pákistán podá žalobu na Indii k mezinárodnímu soudnímu dvoru OSN kvůli odebrání zvláštního statusu…

Ankara poslala do tří kurdských měst obrněné vozy. Starostové sesazeni,…

19.08.2019 12:58 Turecká vláda zbavila funkcí starosty tří velkých měst na jihovýchodě země, kteří byli v březnových…

Turci zadrželi stovky migrantů, chtěli doplout na Lesbos

18.08.2019 16:22 Turecká pobřežní stráž zadržela 330 migrantů, kteří se pokusili doplout na řecký ostrov Lesbos.…

Masivní útok Islámského státu. Na svatbě zabil 63 lidí, 182 zranil

18.08.2019 13:17 Aktualizováno Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama