UNESCO začal rozšiřovat seznam světového kulturního dědictví

Výbor pro světové dědictví UNESCO dnes zapsal na seznam světového dědictví dalších sedm přírodních a kulturních památek, mezi nimi například hnízdiště stěhovavých ptáků na pobřeží Pochajského zálivu v Číně, islandský národní park Vatnajökull nebo starověký Babylon v Iráku. Výbor to oznámil na svém webu.

Přidejte svůj názor

Irák
doporučujeme

Všech sedm míst figurovalo na začátku 36 nominovaných kulturních a přírodních památek. V druhé polovině seznamu jsou i česko-německá nominace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří nebo zbytky podunajského hraničního valu (limes) z období Římské říše. Jejich zařazení na seznam společně navrhly Německo, Rakousko, Slovensko a Maďarsko.

Babylon leží na řece Eufrat asi 85 kilometrů jižně od Bagdádu a je považován za jedno z nejdůležitějších míst starověku. Bývá označován za nejstarší hlavní město na světě. Symbolizoval moc říše, která zažila největší slávu za vlády Nabukadnesara v 6. století před naším letopočtem. Během války proti někdejšímu iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi měly v letech 2003 až 2004 v jeho blízkosti základny jednotky americké a polské armády a město utrpělo značné škody. Agentura DPA připomíná, že irácká vláda usilovala o zápis Babylonu na seznam světového dědictví dlouhá léta.

Zapisování na seznam pokračuje do neděle 7. července. Jednání výboru v ázerbájdžánské metropoli Baku pak skončí 10. července.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrská armáda začala kvůli rusko-turecké dohodě hlídkovat na hranicích

14.11.2019 18:01 Syrská vládní vojska dnes začala hlídkovat na severovýchodě Sýrie v blízkosti turecké hranice. S…

Turecko vyhostilo cizince s vazbami na IS, většina se vrátila do Německa

14.11.2019 17:22 Turecké úřady dnes rozhodly o tom, že do domovských zemí vrátí devět cizinců podezřelých z…

Nová smršť raket. Příměří mezi Izraelem a Islámským džihádem narušil ranní…

14.11.2019 16:59 Aktualizováno Izrael a radikální palestinská skupina Islámský džihád se dohodly na příměří v Pásmu Gazy a jeho…

Skočil z budovy? Turecko vyšetřuje smrt zakladatele Bílých přileb jako…

14.11.2019 14:48 Smrt jednoho ze zakladatelů syrské dobrovolnické organizace Bílé přilby Jamese Le Mesuriera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama