O Babišovi se zase mluví v zahraničí. Co o něm řekli v turecké televizi?

Český premiér Andrej Babiš opětovně získal pozornost v zahraničí. Turecká televize TRT World v pořadu The Newsmakers mu věnovala 14 minutý úsek, ve kterém s dvěma odborníky diskutovala o tom, co znamenají protesty proti němu, co Babiš symbolizuje a zdali je nějaká možnost jeho sesazení z funkce premiéra.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

demonstrace proti Babišovi (Letná, 23. 6. 2019)
doporučujeme

Turecká televize do studia pozvala Víta Novotného ze Střediska evropských studií Wilfrieda Martense a francouzského analytika Martin Michelota z pražského Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. Tureckou televizi zajímalo, zdali demonstrace čtvrt milionu lidí proti Babišovi na Letné a hrozba odchodu sociální demokracie z vlády povede k pádu premiéra.

Novotný divákům turecké televize vysvětlil, že demonstrace na Letné proti Babišovi představuje významný bod v české politice, protože se jednalo o největší demonstraci od Sametové revoluce z roku 1989. Rozdílem je, že zatímco před tím se demonstrovalo proti celému politickému systému, nyní se protestuje proti partikulární vládě, respektive člověku. 

Martens uvedl, že demonstrace je třeba vnímat v širším kontextu obecné nespojenosti Čechů s politikou, jejich přesvědčení, že vláda zákona nefunguje tak, jak by měla a že nezávislost právního systému je ohrožena. Babiš je tedy spíše symptom než průvodce problémů, kterým ČR čelí, avšak díky svému velmi agresivnímu stylu a podezření ze střetu zájmů se stal symbolem všeho špatného, co se děje v zemi.

Nicméně, ačkoliv proti Babišovi existuje silný odpor, oba analytici upozorňují, že se nedá očekávat, že by byl donucen vzdát se funkce. Martens poukazuje na to, že má uzavřen jistý „pakt o neútočení“ s prezidentem Milošem Zemanem, který jej podrží a nevyvolá předčasné volby pokud nebude mít jistotu, že si v nich Babiš polepší.

Novotný upozornil na roztříštěnost opozice, díky čemuž vůči Babišovi není dostatečně silná alternativa. S tím souhlasí i francouzský expert, podle něhož se opozice cítí pohodlně ve své pozici a nemá zájem vystoupit a pokusit o změnu. Namísto toho čeká, až důvěra v Babiše a jeho politická legitimita poklesne a pak možná zaútočí.

Český analytik též poukázal na skutečnost, že Babiš má silnou podporu mezi částí obyvatel. Důchodci a lidé s nižšími příjmy mají pocit, že jim Babiš přilepšil. Mnozí též mají za to, že ačkoliv Babiš uskutečnil některé korupční činy, totéž dělali i politici předním a možná na na mnohem větší škále. Babiš je „o tom aspoň upřímný“.

Martens však upozorňuje, že proti předchozím politikům nebyl takový tlak ze strany Bruselu, který vyšetřuje Babišovo možné zneužití evropských dotací. Podle auditu Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů a neoprávně si přisvojil evropské dotace. Babiš to odmítá.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký zásah v Idlibu je podle Erdogana otázkou času

19.02.2020 15:31 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že je pouze otázkou času, kdy Turecko zahájí…

Celou pravdu o sestřelení boeingu v Íránu se nedovíme? Vyvstal problém

19.02.2020 11:52 Černá skřínka z ukrajinského letadla, které bylo v lednu sestřeleno nad Íránem, je výrazně…

Izrael chce u Zdi nářků postavit vysokorychlostní trať, Jordánsko…

19.02.2020 09:20 Vysokorychlostní trať spojující Tel Aviv a Jeruzalém by nově měla vést až ke Zdi nářků. O schválení…

Haftarovy jednotky ostřelovaly přístav v Tripolisu, mířily na tureckou loď

18.02.2020 22:00 Síly polního maršála Chalífy Haftara dnes ostřelovaly přístav v libyjské metropoli Tripolisu, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama