Ruské rakety S-400 už jsou na cestě do Turecka, USA dostaly důrazné varování

První dodávka ruského systému protiraketové obrany S-400 do Turecka, která je zdrojem napětí mezi Ankarou a Washingtonem, už podle některých tureckých médií začátkem tohoto týdne vyrazila z Ruska. Napsal to turecký opoziční server Ahval s odvoláním na dvě turecká média. Turecké ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo USA, aby se vyhnuly krokům, jež by poškodily vztahy Ankary a Washingtonu.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Turecké ministerstvo zahraničí reagovalo na výroky mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusové, která v úterý novinářům řekla, že postoj USA k dodávce ruského systému Ankaře se nemění. Upřesnila, že Turecko kvůli tomu stále čelí hrozbě amerických sankcí.

Turecký provládní deník Habertürk podle serveru Ahval už v pondělí informoval, že dodávka systému S-400 vyrazila z Ruska. V úterý také letecký server Kokpit napsal, že dvě nákladní letadla se systémem S-400 už odletěla z ruského města Tver a že je mají následovat ruští experti, kteří budou systém instalovat.

"Přípravy na cestu, nakládání, probíhají, S-400 dorazí letecky," řekl v pondělí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bez bližších podrobností. Neuvedl, kdy ani kam přesně dodávka dorazí. Už 30. června řekl Erdogan novinářům, že první dodávka ruského protiraketového systému S-400 do Turecka se uskuteční do deseti dnů.

Turecká vláda podepsala kontrakt na protiraketový systém S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 57,5 miliardy Kč) v prosinci 2017. USA a NATO, jehož členem Turecko je, nákup tvrdě kritizují s tím, že ruské rakety země-vzduch jsou pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy Severoatlantické aliance nejsou kompatibilní. Místo raket S-400 Pentagon nabízí Turkům americký systém Patriot.

Washington už od roku 2017 žádá Ankaru, aby od smlouvy s Ruskem odstoupila. V opačném případě USA hrozí, že Turecku zruší kontrakt na dodávku stovky nejnovějších amerických stíhaček F-35 a zastaví i výrobu jejich komponentů v Turecku. Viceprezident USA Mike Pence dokonce letos turecké vedení varoval, že nákupem riskuje své členství v NATO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská armáda zasáhla čtyři teroristy na Golanech, u hraničního plotu…

03.08.2020 07:47 Izraelská armáda dnes oznámila, že na Golanských výšinách vypálila na skupinu ozbrojenců, kteří u…

V Afghánistánu je 20 zraněných po explozích bomb u vězení

02.08.2020 18:29 Asi dvacet lidí dnes utrpělo zranění a jeden zemřel při výbuchu nejméně tří bomb u vězeňského…

Írán hlásí za den nových 2685 případů koronaviru, nejvíc za měsíc

02.08.2020 15:51 V Íránu se za posledních 24 hodin potvrdilo 2685 nových případů koronaviru, což je nejvyšší číslo…

Při protestech proti izraelskému premiérovi bylo zatčeno 12 lidí

02.08.2020 15:50 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se zúčastnily v sobotu večer na několika místech v Izraeli dalších protestů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama