Nová syrská ústava? OSN hlásí průlom, krvavá válka by mohla brzy skončit

OSN a Sýrie se přiblížily k vytvoření ústavního výboru, který může urychlit mírové řešení syrského konfliktu. Po jednáních v Damašku to dnes řekl zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen. Syrské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že se v otázce ústavního výboru podařilo výrazně pokročit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
doporučujeme

Pedersen po dvou kolech rozhovorů se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem novinářům řekl, že dohoda o ústavním výboru je velmi blízko. Výbor má připravit novou syrskou ústavu a OSN jej považuje za klíč k politickému řešení syrské války. Dosavadní roční jednání o výboru vždy ztroskotala na jeho složení.

Výbor má mít 150 členů a syrská vláda v minulosti vyjadřovala výhrady proti 50 jménům na seznamu, mezi nimiž byli odborníci, ženy a zástupci kmenů, stejně jako nezávislé osobnosti. Prozatím byla ohlášena shoda na 50 zástupcích opozice a stejného počtu zástupců vlády.

Syrské ministerstvo zahraničí ve svém dnešním prohlášení uvádí, že v otázce výboru se dosáhlo značného pokroku, zopakovalo však své původní stanovisko, podle nějž musí být výbor čistě syrskou záležitostí.

Pedersen se při jednáních s Valídem dotkl i situace v severozápadní syrské provincii Idlib, kde se stále bojuje. Vládní vojsko tam útočí na poslední oddíly oponentů a islámských radikálů. Pedersen řekl, že by se měla dodržovat dohoda o příměří, kterou loni vyjednaly Rusko a Turecko coby spojenci protistran konfliktu. Příměří má zajistit odstup jednotek obou stran a počítá s vytvořením pásma, z nějž radikálové stáhnou své lidi i zbraně.

Rusko je hlavní oporou Damašku, jemuž se díky ruské pomoci podařilo znovu ovládnout většinu země. Turecko podporuje některé ze skupin, které jsou v opozici vůči syrské vádě a které za minulých bojů ustoupily do Idlibu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán se brání. Proč zadržel britský tanker?

20.07.2019 09:38 Britský tanker Stena Impero měl před svým pátečním zadržením íránskými revolučními gardami v…

Počet psychicky nemocných v Turecku prudce stoupá, roste spotřeba…

20.07.2019 08:52 V Turecku roste počet lidí, kteří mají psychické problémy, a za posledních pět let tam také o více…

Netanjahu je nejdéle vládnoucím izraelským premiérem

20.07.2019 08:51 Benjamin Netanjahu se dnes stává nejdéle vládnoucím izraelským premiérem. V této funkci překonává…

Írán zadržel tanker plující pod britskou vlajkou. Námořníci prý…

19.07.2019 21:16 Aktualizováno Íránské revoluční gardy dnes oznámily, že v Hormuzském průlivu zadržely ropný tanker provozovaný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama