Nová syrská ústava? OSN hlásí průlom, krvavá válka by mohla brzy skončit

OSN a Sýrie se přiblížily k vytvoření ústavního výboru, který může urychlit mírové řešení syrského konfliktu. Po jednáních v Damašku to dnes řekl zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen. Syrské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že se v otázce ústavního výboru podařilo výrazně pokročit.

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
doporučujeme

Pedersen po dvou kolech rozhovorů se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem novinářům řekl, že dohoda o ústavním výboru je velmi blízko. Výbor má připravit novou syrskou ústavu a OSN jej považuje za klíč k politickému řešení syrské války. Dosavadní roční jednání o výboru vždy ztroskotala na jeho složení.

Výbor má mít 150 členů a syrská vláda v minulosti vyjadřovala výhrady proti 50 jménům na seznamu, mezi nimiž byli odborníci, ženy a zástupci kmenů, stejně jako nezávislé osobnosti. Prozatím byla ohlášena shoda na 50 zástupcích opozice a stejného počtu zástupců vlády.

Syrské ministerstvo zahraničí ve svém dnešním prohlášení uvádí, že v otázce výboru se dosáhlo značného pokroku, zopakovalo však své původní stanovisko, podle nějž musí být výbor čistě syrskou záležitostí.

Pedersen se při jednáních s Valídem dotkl i situace v severozápadní syrské provincii Idlib, kde se stále bojuje. Vládní vojsko tam útočí na poslední oddíly oponentů a islámských radikálů. Pedersen řekl, že by se měla dodržovat dohoda o příměří, kterou loni vyjednaly Rusko a Turecko coby spojenci protistran konfliktu. Příměří má zajistit odstup jednotek obou stran a počítá s vytvořením pásma, z nějž radikálové stáhnou své lidi i zbraně.

Rusko je hlavní oporou Damašku, jemuž se díky ruské pomoci podařilo znovu ovládnout většinu země. Turecko podporuje některé ze skupin, které jsou v opozici vůči syrské vádě a které za minulých bojů ustoupily do Idlibu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská armáda zasáhla čtyři teroristy na Golanech, u hraničního plotu…

03.08.2020 07:47 Izraelská armáda dnes oznámila, že na Golanských výšinách vypálila na skupinu ozbrojenců, kteří u…

V Afghánistánu je 20 zraněných po explozích bomb u vězení

02.08.2020 18:29 Asi dvacet lidí dnes utrpělo zranění a jeden zemřel při výbuchu nejméně tří bomb u vězeňského…

Írán hlásí za den nových 2685 případů koronaviru, nejvíc za měsíc

02.08.2020 15:51 V Íránu se za posledních 24 hodin potvrdilo 2685 nových případů koronaviru, což je nejvyšší číslo…

Při protestech proti izraelskému premiérovi bylo zatčeno 12 lidí

02.08.2020 15:50 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se zúčastnily v sobotu večer na několika místech v Izraeli dalších protestů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama