Co s uprchlíky zachráněnými na moři? Exkancléř Kurz by se s nimi nepáral

Příčinou katastrofické situace v uprchlických táborech v Libyi je chybná migrační politika EU. V Izraeli, kde je na jednodenní návštěvě, to dnes řekl před novináři bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz. Šéfa Rakouské lidové strany (ÖVP) přijal izraelský premiér Benjamin Netanjahu a nazval ho "velkým vůdcem pro Rakousko".

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Sebastian Kurz
doporučujeme

Jejich debata se točila kolem Íránu a migrace, což je podle izraelských sdělovacích prostředků významné vnitropolitické téma v Rakousku.

Kurz prohlásil, že situace v uprchlických táborech v Libyi je důsledkem toho, že "Evropská unie láká lidi k cestě do Evropy přes Libyi". Kurz je proti tomu, aby byli uprchlíci, zachránění na moři, přiváženi do Evropy, Podle něj by se měli vrátit do zemí svého původu nebo do tranzitní země, a to včetně Libye, která se potýká s vlastním vnitřním konfliktem. Také Netanjahu je podle něj toho názoru, že vlny uprchlíků by měly být zastaveny už v Africe, ideálně dříve, než dospějí k Sahaře.

Kurz se bránil před novináři nařčení, že je proti záchraně uprchlíků z jejich člunů. "Nikdo není proti záchraně lidí, otázkou je, co se děje po jejich zachránění," řekl bývalý kancléř, který míří k předčasným zářijovým volbám. Hovořil také o "rostoucí migraci a politické změně v Evropě", což prý vyvolá nový boj o evropskou migrační politiku.

Při Kurzově setkání s lidmi, kteří přežili holokaust, zazněl i kritický tón. Šestadevadesátiletý Cvi Nigal, který před nacisty uprchl do Izraele jako mladý muž z Vídně, řekl, že důležité je také projevit s uprchlíky soucit. I my jsme měli problém, nikdo nebyl připraven nás přijmout, řekl Nigal.

Podle údajů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) počet uprchlíků do Evropy neroste, ale naopak. Letos jich přes Středozemní moře dorazilo 29.000, zatímco v první polovině loňského roku to bylo 46.300 lidí.

Izraelská média návštěvu označují za součást Kurzovy předvolební kampaně a připomínají dobré vztahy, které si Kurz s Netanjahuem vytvořil už coby ministr zahraničí a pak jako kancléř. Premiér ho uvítal jako "velkého přítele Izraele, velkého vůdce pro Rakousko a významného hráče v boji proti antisemitismu".

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Posádka zadrženého tankeru je podle Íránu v pořádku

21.07.2019 10:04 Všech 23 členů posádky britského tankeru Stena Impero, který v pátek zadržel Írán, je v pořádku.…

Írán se brání. Proč zadržel britský tanker?

20.07.2019 09:38 Britský tanker Stena Impero měl před svým pátečním zadržením íránskými revolučními gardami v…

Počet psychicky nemocných v Turecku prudce stoupá, roste spotřeba…

20.07.2019 08:52 V Turecku roste počet lidí, kteří mají psychické problémy, a za posledních pět let tam také o více…

Netanjahu je nejdéle vládnoucím izraelským premiérem

20.07.2019 08:51 Benjamin Netanjahu se dnes stává nejdéle vládnoucím izraelským premiérem. V této funkci překonává…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama