Arabská rodina prohrála 30letou bitvu o dům v Jeruzalémě, musí se vystěhovat

Izraelská policie dnes vystěhovala palestinskou rodinu Sijámů z domu ve východním Jeruzalémě, kde většinu obyvatel tvoří Arabové. Do jejího domova se nastěhují Židé. Podle izraelských médií o tom rozhodl soud, který tak ukončil téměř 30letou soudní bitvu o dům ve čtvrti Silván, který zčásti vlastní krajně pravicová izraelská osadnická organizace Elad.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Policisté ráno nejprve vyvedli ven rodinu a členové Eladu pak začali vynášet na ulici její majetek. Dům budou teď sdílet zbývající Palestinci a noví židovští obyvatelé.

Vítězství Eladu má i symbolický význam, protože vystěhovaná rodina je spřízněná s Džavádem Sijámem, což je sociální pracovník a aktivista, který brání práva arabských obyvatel čtvrti Silván.

Skupina Elad proti rodině Sijámů vedla šest soudních řízení. Původně tvrdila, že koupila celý dům od Sijámovy babičky. Soud ale smlouvu s touto ženou neuznal jako platnou.

Babička zanechala nemovitost osmi dědicům, svým příbuzným. Elad odkoupila podíly od tří mužských dědiců a u dalšího soudu pak tvrdila, že zbylí dědicové, což byly ženy, své podíly přenechaly mužským příbuzným, takže Elad má právo na celý dům. I tento argument soud zamítl a rozhodl, že Elad má právo jenom na tři osminy nemovitosti, k níž patří i obchod a zahrada. Po dalších odkupech zůstala v rukou rodiny Sijámových čtvrtina domu.

Poslední koupi Elad provedl loni a rodina Palestinky Ilhám Sijámové dostala soudní rozhodnutí opustit odkoupenou část a vyklidit přilehlý obchod i zahradu. Palestinka žije sama se svými čtyřmi dětmi a je dcerou jedné z dědiček, které pobývají v zahraničí. V červnu soud zamítl odvolání Sijámů a nařídil jim zaplatit soudní výdaje v hodnotě 10.000 šekelů (64.000 Kč).

Izraelské Hnutí za okamžitý mír, které bojuje proti osadnické politice Izraele, označilo případ Sijámů za příběh Davida a Goliáše.

Ilhám Sijámová se s dětmi uchýlila k příbuzným. "Když nás dnes vystěhovali, bylo to, jako by mi vyrvali srdce," řekl Alí, jeden z jejich synů.

V Silvánu, který leží u hradeb jeruzalémského Starého Města, žije několik set Židů a zhruba 55.000 Palestinců. Zabydlování židovské populace ve východním Jeruzalémě, který Izrael obsadil za války v roce 1967, je z hlediska mezinárodního práva nelegální. Východní část města se měla stát podle představ Palestinců hlavním městem jejich budoucího státu, který měl vzniknout v rámci izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Ty jsou ale přerušeny, Izrael celý Jeruzalém sloučil a označil za své nedělitelné hlavní město.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská armáda zasáhla čtyři teroristy na Golanech, u hraničního plotu…

03.08.2020 07:47 Izraelská armáda dnes oznámila, že na Golanských výšinách vypálila na skupinu ozbrojenců, kteří u…

V Afghánistánu je 20 zraněných po explozích bomb u vězení

02.08.2020 18:29 Asi dvacet lidí dnes utrpělo zranění a jeden zemřel při výbuchu nejméně tří bomb u vězeňského…

Írán hlásí za den nových 2685 případů koronaviru, nejvíc za měsíc

02.08.2020 15:51 V Íránu se za posledních 24 hodin potvrdilo 2685 nových případů koronaviru, což je nejvyšší číslo…

Při protestech proti izraelskému premiérovi bylo zatčeno 12 lidí

02.08.2020 15:50 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se zúčastnily v sobotu večer na několika místech v Izraeli dalších protestů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama