Jednání s Hizballáhem? USA se snaží otevřít komunikační kanály, oznámil Nasralláh

Spojené státy hledají cesty, jak začít vyjednávat s radikálním libanonským hnutím Hizballáh. Podle agentury Reuters to v pátek řekl vůdce šíitské skupiny Hasan Nasralláh. Washington přitom tento týden rozšířil sankce proti předním členům Hizballáhu. Prezident Donald Trump navíc v poslední době ostře vystupuje proti Íránu, který je klíčovým spojencem hnutí. Nasralláh dále uvedl, že Hizballáh snížil počet mužů nasazených v Sýrii.

Hasan Nasralláh (vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh)
doporučujeme

"Trumpova administrativa se prostřednictvím mediátorů pokouší otevřít komunikační kanály s Hizballáhem v Libanonu," uvedl podle Reuters Nasralláh v rozhovoru s televizním kanálem Al-Manar, která má blízko k jeho hnutí. "Tohle jsou američtí pragmatici," dodal bez dalších podrobností.

Washington v úterý uvalil sankce na trojici významných členů Hizballáhu, přičemž postihy vůbec poprvé zasáhly i dva libanonské poslance. USA považují Hizballáh za teroristickou organizaci, jeho členům zmrazují majetek a Američanům zakazují s nimi obchodovat. K prohlášení Nasralláha se USA nevyjádřily.

Vůdce Hizballáhu dále v rozhovoru s televizí Al-Manar konstatoval, že organizace stahuje své muže ze Sýrie. "Z žádného regionu jsme v Sýrii jsme se nestáhli úplně, ale není nutné zachovávat pořád stejný počet (mužů). Síly jsme snížili podle potřeby stávající situace," řekl Nasralláh.

Hizballáh je v bojích v Sýrii vedle Ruska a Íránu klíčovým spojencem vlády prezidenta Bašára Asada.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

14.08.2020 21:52 Spojené arabské emiráty své rozhodnutí normalizovat vztahy s Izraelem učinily ve vlastním zájmu a…

Írán: Svět nesmí zneužít utrpení Libanonu k politickým hrám

14.08.2020 18:43 Mezinárodní společenství by spíš mělo Libanonu pomoci, než aby v zemi prosazovalo své zájmy. Podle…

Dohoda Emirátů s Izraelem: EU mluví o historickém kroku, Turecko a Írán…

14.08.2020 15:27 Aktualizováno Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE),…

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

13.08.2020 21:48 Aktualizováno "Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama