Rakety S-400 budou už brzy hlídat Turecko, Moskva posílá další části systému

Rusko pokračuje v dodávkách dalších částí protiraketové obrany S-400 do Turecka, do země dnes dorazil čtvrtý letoun s komponenty tohoto systému. Dnes to podle agentury AP oznámilo turecké ministerstvo obrany. Proti rozhodnutí Turecka, člena Severoatlantické aliance, pořídit si ruský protiraketový systém se ostře ohradily Spojené státy, které Ankaře pohrozily sankcemi, výhrady mají i další země NATO.

Raketový systém S-400
doporučujeme

Turecké ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že transport S-400 do Turecka začal a že první část systému dopravily na leteckou základnu Mürted Air Base (dříve Akinci Air Base) u Ankary tři letouny. Dnes na základně přistál čtvrtý letoun.

USA se dlouhodobě snažily Turecko přinutit, aby se ruské protivzdušné obrany vzdalo, neboť je nekompatibilní se systémy NATO. Také tvrdily, že ruské zařízení představuje bezpečnostní hrozbu pro moderní americké stíhačky F-35, jejichž některé části se v Turecku vyrábí.

zdroj: YouTube

Američtí činitelé rovněž Ankaru varovali, že pokud zvolí S-400, nejenže Washington zruší výrobu komponentů této stíhačky v zemi, ale rovněž vypoví Turecku kontrakt na dodávku stovky F-35. Viceprezident USA Mike Pence dokonce turecké vedení letos varoval, že nákupem riskuje své členství v NATO.

Ankara kritiku USA a dalších aliančních zemí odmítá a tvrdí, že ruský systém je klíčový pro zajištění hranic s Irákem a Sýrií. Upozorňuje také, že když s Ruskem uzavírala dohodu, tak NATO nebylo schopné nabídnout žádnou použitelnou alternativu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

14.08.2020 21:52 Spojené arabské emiráty své rozhodnutí normalizovat vztahy s Izraelem učinily ve vlastním zájmu a…

Írán: Svět nesmí zneužít utrpení Libanonu k politickým hrám

14.08.2020 18:43 Mezinárodní společenství by spíš mělo Libanonu pomoci, než aby v zemi prosazovalo své zájmy. Podle…

Dohoda Emirátů s Izraelem: EU mluví o historickém kroku, Turecko a Írán…

14.08.2020 15:27 Aktualizováno Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE),…

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

13.08.2020 21:48 Aktualizováno "Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama