V Hormuzském průlivu záhadně zmizel tanker, už dva dny nevysílá žádný signál

Ropný tanker Spojených arabských emirátů se odchýlil v Hormuzském průlivu od trasy a zamířil do íránských vod. Oznámila to dnes agentura AP s tím, že tanker přestal před dvěma dny vysílat údaje o své pozici. V oblasti se v minulých týdnech stalo několik incidentů, při nichž byly napadeny ropné tankery a v jednom případě zasáhla na obranu britského tankeru britská vojenská loď.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Spojené arabské emiráty
doporučujeme

Podle AP zatím není jasné, co se stalo tankeru Riah ze SAE, který pluje pod panamskou vlajkou.

Incidenty se staly v době napětí mezi USA a Íránem, jež souvisí se spory kolem dohody o íránském jaderném programu a obnovených protiíránských sankcích. USA loni odstoupily od jaderné dohody a obnovily sankce, Írán nyní přestal plnit část dohody a pohrozil, že ji vypoví celou. USA do Perského zálivu poslaly posily a bojová letadla. Útoky na tankery Washington připisuje Íránu, který to ale popírá.

Osmapadesátimetrový Riah na cestě z Dubaje plul kolem pobřeží SAE, vplul do Hormuzského zálivu a mířil do přístavu Fudžajra na východním pobřeží emirátů. Podle sledovacích údajů se ale s lodí v sobotu kolem 11:00 hodin něco stalo, píše AP. Posádka údajně nevypnula polohovací zařízení po tři měsíce, kdy byla na plavbě v blízkosti SAE.

Íránské úřady o lodi žádnou informaci neposkytly a nevyjádřily se ani úřady v SAE. Americká 5. flotila, která dohlíží na námořní provoz v oblasti, odmítla věc komentovat.

Podle korespondentky stanice CNN z Pentagonu Barbary Starrové se americká tajná služba začíná přiklánět k názoru, že íránské revoluční gardy přinutily Riah plout do íránských vod.

Británie minulý týden oznámila, že se ve středu tři íránské lodě pokusily zadržet britský tanker v Perském zálivu, avšak doprovodná britská fregata jim v tom zabránila. Íránci prý požadovali, aby tanker změnil kurs a plul do íránských vod. Íránci to popřeli.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael udeřil v Sýrii, dva jeho drony havarovaly v Bejrútu. Libanon mluví…

25.08.2019 13:56 Aktualizováno Dva izraelské drony dnes brzy ráno havarovaly na jižním předměstí Bejrútu, které je baštou…

Tvrdé boje v Jemenu: Saúdové sestřelili rebelům dron, strategický přístav…

25.08.2019 13:31 Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábii dnes sestřelila bezpilotní letoun vyslaný jemenskými…

Turecká expanze v Sýrii? S pomocí USA vzniká kontroverzní koridor, Asad…

25.08.2019 07:47 Na jihovýchodě Turecka začalo fungovat společné turecko-americké operační centrum, které má…

Írán děsí a napíná svět. Testoval novou raketu, detaily utajuje

24.08.2019 17:44 Írán otestoval novou raketu. Podle agentury Reuters to dnes bez dalších podrobností oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama