Nová fáze bitvy o Idlib: Rusko nasadilo speciální jednotky

Rusko vyslalo speciální jednotky, aby pomohly syrské armádě v dosud neúspěšné ofenzivě v provincii Idlib, která je poslední baštou povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada. S odvoláním na vyšší velitele rebelů o tom dnes informovala agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany zprávu popřelo.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Bojová letka RF v Sýrii
doporučujeme

Vzbouřenečtí důstojníci uvedli, že je to poprvé, co Moskva poslala pozemní vojska na bojiště během tohoto polního tažení, zahájeného na konci dubna. Dosud ruští vojáci působili za frontou v pozici velitelů operací, odstřelovačů či obsluhy protitankových střel. Neúčastnili se však přímých bojů.

"Tyto ruské jednotky jsou nyní přítomny na bojišti. Rusové teď zasahují přímo," řekl mluvčí koalice povstaleckých skupin v Idlibu kapitán Nadží Mustafá.

zdroj: YouTube

Ruské pozemní síly nastoupily na frontu, aby obsadily strategické výšiny severně od města Hamá, které padly do rukou povstalců minulý týden a syrská armáda se je opakovaně marně snažila dobýt zpět. Kromě Rusů se do nové fáze ofenzivy údajně zapojují i Íránem podporované šíitské jednotky.

"Tyto speciální ruské síly jsou nyní na bojišti, přímo do bojů zasahují. Když se Asadovým jednotkám nepodařilo postoupit, Rusko zaintervenovalo... po předchozím bombardování," řekl mluvčí jedné z povstaleckých skupin, kterou podporuje Turecko.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že speciální jednotky do Idlibu neposlalo, a trvá na tom, že Rusko v Sýrii nemá pozemní armádu. Podle ruského úřadu jsou informace o ruské intervenci mylné. "V Sýrii nebyly a nejsou žádné ruské pozemní síly," tvrdí úřad. "Ve shodě s rusko-tureckými dohodami jsou pouze pozorovatelská stanoviště ruské vojenské policie kolem idlibské nebojové zóny, z nichž spolu s tureckými kolegy sledujeme dodržování příměří," uvádí se v prohlášení ministerstva.

Ve více než dvouměsíční operaci ruská a Asadova vojska nezaznamenala téměř žádné územní zisky, navzdory své početní i technologické převaze. Podle rebelů jde o jednu z mála ofenziv, jež se nevyvíjí podle představ Moskvy, která v Sýrii vojensky zasahuje od roku 2015. Jako rozhodující se zatím ukazují dodávky zbraní rebelům z Turecka, zejména pak protitankové střely, které prý působí nepříteli značné ztráty.

Při bombardování, které podniká ruská armáda a její spojenci, od začátku ofenzivy zahynulo podle bilance Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) 590 civilistů, při útocích radikálů padlo 45 civilistů. Před boji uprchlo z domovů na 330.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co očekává Rusko za svůj postup na Blízkém východě? Expertka mluví o…

22.11.2019 00:01 NÁZOR – Rusko se v posledních letech snaží udržovat dobré vztahy s Izraelem, připomíná Micky…

Netanjahu má problém. Prokurátor ho obvinil z korupce

21.11.2019 22:00 Aktualizováno Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit dnes obvinil premiéra Benjamina Netanjahua z…

Sýrie znovu pod palbou. Útok si vyžádal 7 mrtvých

21.11.2019 21:49 Nejméně sedm civilních obětí na životech si dnes vyžádalo ostřelování syrského města Halab (Aleppo)…

Netanjahu mluví o převratu. Prokurátor jej obvinil z korupce

21.11.2019 20:31 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v televizním projevu přirovnal obvinění své osoby z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama