Sestřelení íránského dronu Američany? Nad incidentem visí otazníky

Íránská státní televize dnes zveřejnila video, které podle ní dokazuje, že USA ve čtvrtek žádný íránský dron v Hormuzském průlivu nesetřelily. Čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o sestřelení íránského dronu blízko americké výsadkové lodi popřel v noci na dnešek i íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Zarífův náměstek dnes řekl, že USA zřejmě sestřelily vlastní stroj. Zprávu o ztrátě dronu popřela i íránská armáda.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Trump ve čtvrtek řekl, že dron se přiblížil k výsadkové lodi USS Boxer na zhruba 900 metrů a ohrozil tak bezpečnost nejen plavidla, ale i posádky. Američané prý před sestřelem opakovaně vyslali k íránskému bezpilotnímu letounu výzvy, aby se vzdálil.

zdroj: YouTube

Íránská státní televize dnes zveřejnila video s leteckými záběry americké vojenské lodi, které byly podle údajů na záznamu natočené dronem íránských revolučních gard před i po době, v níž Trump oznámil sestřelení dronu.

Už dříve během dneška napsal náměstek íránského ministra Zarífa Abbás Arákčí na twitteru, že Íránci o žádný bezpilotní letoun nepřišli. "Neztratili jsme žádný dron v Hormuzském průlivu ani nikde jinde. Obávám se, že loď USS Boxer omylem sestřelila vlastní UAS," uvedl Arákčí, který použil zkratku pro bezpilotní létající zařízení.

Také mluvčí íránské armády Abúlfazl Šekárčí dnes řekl, že všechny íránské drony se vrátily na základny. "Navzdory Trumpovu nepodloženému a klamnému tvrzení se všechny drony patřící Íránské islámské republice z Perského zálivu a Hormuzského průlivu vrátily v pořádku, a to včetně toho, o němž se zmínil americký prezident," řekl mluvčí. Dodal, že íránské ozbrojené síly plní povinnost "chránit, kontrolovat a zabezpečit Perský záliv a Hormuzský průliv", kde dohlížejí na mezinárodní provoz.

Podle íránského poslance a člena parlamentního bezpečnostního výboru Hosejna Nakaví Hosejního jde Trumpovi o vyhrocení napětí v Perském zálivu. "Amerika chce takovým tvrzením vyvolat napětí a psychologickou válku v oblasti a v Íránu a zastřít vlastní neúspěchy," řekl.

Znepokojení nad situací v Perském zálivu vyjádřila na dnešní tiskové konferenci v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že by se měly využít všechny diplomatické kontakty, aby se předešlo stupňování napětí.

Incident se stal v době, kdy jsou vztahy mezi Spojenými státy a Íránem velmi napjaté, mimo jiné i kvůli jadernému programu Teheránu. Íránské revoluční gardy minulý měsíc sestřelily v oblasti americký dron. Podle Teheránu se tak stalo v prostoru nad íránskými vodami, USA ale trvají na tom, že jejich stroj byl v mezinárodním vzdušném prostoru.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael udeřil v Sýrii, dva jeho drony havarovaly v Bejrútu. Libanon mluví…

25.08.2019 13:56 Aktualizováno Dva izraelské drony dnes brzy ráno havarovaly na jižním předměstí Bejrútu, které je baštou…

Tvrdé boje v Jemenu: Saúdové sestřelili rebelům dron, strategický přístav…

25.08.2019 13:31 Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábii dnes sestřelila bezpilotní letoun vyslaný jemenskými…

Turecká expanze v Sýrii? S pomocí USA vzniká kontroverzní koridor, Asad…

25.08.2019 07:47 Na jihovýchodě Turecka začalo fungovat společné turecko-americké operační centrum, které má…

Írán děsí a napíná svět. Testoval novou raketu, detaily utajuje

24.08.2019 17:44 Írán otestoval novou raketu. Podle agentury Reuters to dnes bez dalších podrobností oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama