Izrael se s Palestinci nemazlí, demoluje už i domy na jejich území

Izraelské úřady v noci na dnešek na předměstí východního Jeruzaléma začaly s demolicí bytových domů, které označují za nelegálně postavené. Ke strhávání palestinských domů, které nemají povolení, Izrael přistupuje běžně, nynější případ je ale neobvyklý tím, že demolice se koná v oblasti okupovaného Západního břehu Jordánu pod přímou palestinskou správou, napsal portál The Times of Israel. Postup Izraele kritizovala Evropská unie jako nelegální.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Jeruzalém
doporučujeme

V domech, které ještě nejsou dokončené, žije podle odhadu OSN asi dvacet lidí, dalších zhruba 350 majitelů se dosud nenastěhovala, napsala agentura AP.

Ač domy stojí v zóně, která je pod přímou správou palestinských úřadů, Israel je považuje za nelegálně postavené, neboť stojí příliš blízko takzvané bezpečnostní bariéry oddělující Izrael od Západního břehu.

Demolice se koná v předměstské čtvrti Súr Báhir, týkat se podle Izraele bude deseti bytových domů. Televize Kan poznamenala, že v domech je 72 bytů.

Palestinští obyvatelé se roky snažili demolici zabránit právní cestou, nejvyšší soud ale v červnu podle The Times of Israel zamítl jejich žádost o zrušení vojenského nařízení, které výstavbě v oblasti brání. Místní tvrdí, že získat od Izraele povolení pro domy je zde nemožné a že nemají žádné jiné pozemky, na kterých by mohli stavět.

Mluvčí diplomacie EU Maja Kocijančičová v dnešním prohlášení uvedla, že většina budov určených k demolici stojí podle dohod z Osla v oblasti A a B Západního břehu Jordánu, tedy na území, kde o otázkách civilní povahy rozhoduje palestinská samospráva.

"Izraelská osadnická politika zahrnující akce jako nucený přesun, vystěhování, demolice a konfiskace domů je z hlediska mezinárodního práva nelegální. V souladu s dlouhodobou politikou EU očekáváme, že izraelské úřady demolice okamžitě zastaví," stojí v prohlášení.

Tato politika Izraele podle něj snižuje možnost řešit izraelsko-palestinský konflikt ustavením Palestiny vedle Izraele a dosáhnout trvalého míru. Ohrožuje také možnost, že Jeruzalém bude hlavním městem obou těchto států.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turci zadrželi stovky migrantů, chtěli doplout na Lesbos

18.08.2019 16:22 Turecká pobřežní stráž zadržela 330 migrantů, kteří se pokusili doplout na řecký ostrov Lesbos.…

Masivní útok Islámského státu. Na svatbě zabil 63 lidí, 182 zranil

18.08.2019 13:17 Aktualizováno Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných.…

Izraelští vojáci zabili v Pásmu Gazy tři Palestince

18.08.2019 09:21 Izraelští vojáci zastřelili na severu Pásma Gazy tři Palestince. Informovala o tom dnes agentura…

Na svatbě v Kábulu vybuchla bomba, desítky mrtvých a zraněných

17.08.2019 22:26 Desítky mrtvých a zraněných si vyžádala exploze, která dnes brutálně přerušila svatební obřad v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama