Vatikán je zděšen situací v Idlibu, papežův vyslanec předal Asadovi dopis

Vyslanec papeže Františka dnes informoval syrského prezidenta Bašára Asada o znepokojení Vatikánu špatnou humanitární situací v severozápadní syrské provincii Idlib. S odvoláním na mluvčího Vatikánu to uvedla agentura Reuters. Idlib je poslední syrskou provincií, kterou mají pod kontrolou odpůrci syrské vlády.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Bašár Asad
doporučujeme

Kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson předal Asadovi dopis, v němž papež vyjádřil hluboké znepokojení nad situací v Idlibu, zejména nad podmínkami, ve kterých žijí civilisté. Papež v dopise žádá o možnost návratu pro miliony lidí, kteří byli v důsledku bojů nuceni opustit své domovy, o humánní přístup k politickým vězňům a vyzývá také k pokračování rozhovorů, které by přinesly politické řešení konfliktu.

"V dopise vyzývá Svatý otec prezidenta Asada k projevu dobré vůle a k nalezení reálných řešení, jež by ukončily konflikt, který trvá už příliš dlouho a který vedl ke ztrátě mnoha nevinných životů," uvedl vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin.

zdroj: YouTube

Asad podle syrské státní agentury SANA Turksonovi řekl, že je nutné vyvinout tlak na státy, které podporují teroristy, což je podle agentury Reuters označení Damašku pro rebely, kteří chtějí Asadův pád.

Syrská válka, která trvá už devátým rokem, začala po protestech proti Asadovi v syrských městech. Dosud si boje podle agentury Reuters vyžádaly kolem půl milionu obětí na životech, více než 5,6 milionu lidí uprchlo do Jordánska, Libanonu, Iráku a Egypta a 6,6 milionu jich bylo nuceno opustit své domovy a přesídlit se do jiných částí Sýrie.

Idlib je poslední rebely ovládanou oblastí v Sýrii, kterou mají převážně pod kontrolou islamisté. Hlavní slovo má v Idlibu radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterou mimo jiné tvoří někdejší členové fronty An-Nusra. Ta se v roce 2016 přejmenovala, některá média či vlády ale tyto radikály stále označují původním názvem skupiny. Kromě HTS v Idlibu působí i povstalecké bojůvky, které se tam stáhly z jiných částí Sýrie.

Od konce dubna si boje na severozápadě Sýrie spolu s leteckými údery syrských a ruských vojsk podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádaly na 682 lidských životů. Při povstaleckých útocích v režimem držených oblastech ve stejném období zahynulo 53 civilistů, uvedla SOHR. Ta dění v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinci vystřelili rakety na Izrael, ten bombardoval Hamás

16.11.2019 19:14 Aktualizováno Palestinští ozbrojenci v noci na dnešek vypálili z Pásma Gazy dvě rakety na Beerševu v jižním…

Íránce rozlítilo skokové zdražení benzínu, v zemi se šíří protesty

16.11.2019 15:04 V íránských městech dnes druhým dnem pokračovaly protesty proti zvýšení cen benzinu. Vláda v pátek…

Mohutná exploze otřásla severosyrským městem, řada mrtvých a zraněných

16.11.2019 13:31 Nejméně 12 lidí dnes zahynulo a řada dalších utrpěla zranění v severosyrském městě Al-Báb při…

Do Německa přiletěla stoupenkyně Islámského státu, hned byla zatčena

16.11.2019 12:00 Německá policie v pátek večer zatkla stoupenkyni teroristické organizace Islámský stát (IS) hned po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama