Istanbul vyhodí až půl milionu uprchlíků

Istanbulské úřady dnes daly syrským uprchlíkům se statusem dočasné ochrany, kteří nejsou v Istanbulu přihlášení, čtyři týdny na opuštění města. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž není zcela jasné, kolika lidí se termín týká. Zatímco podle starosty v největším městě Turecka žije až milion Syřanů, registrovaných jich tu podle ministerstva vnitra je kolem půl milionu.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Istanbul
doporučujeme

Syřané se statusem dočasné ochrany neregistrovaní v Istanbulu mají do 20. srpna odejít do provincií, kde jsou hlášení, jinak k tomu budou donuceni. Těm, kteří nejsou zaregistrovaní nikde, místo určení přidělí ministerstvo vnitra, uvedl dnes úřad istanbulského guvernéra. Turecká bezpečnostní síly v posledních dnech zintenzivnili v Istanbulu kontroly totožnosti, zejména v metru, na nádražích a ve čtvrtích, kde jsou silně zastoupeni syrští uprchlíci, napsala agentura AFP.

Hospodářská recese a vysoká míra nezaměstnanosti podnítila v Turecku nevraživost vůči 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se sem uchýlili kvůli válečnému konfliktu ve své zemi. Pondělnímu nařízení letos v Istanbulu předcházely dva incidenty, při nichž dav zaútočil na obchody a domy Syřanů. Podle studie istanbulské univerzity Kadira Hase stoupl počet Turků, kterým Syřané v zemi vadí, z 54,5 procenta v roce 2017 na letošních 67,7 procenta.

Většina syrských uprchlíků v Turecku žije v jižních provinciích blízko hranic se Sýrií. Nejvíce jich ale přebývá v Istanbulu na severozápadě země.

Syřané se statusem dočasné ochrany musí přebývat v té provincii, kde jsou registrováni. Pokud se chtějí přemístit na jiné místo v Turecku, potřebují k tomu speciální povolení.

Agentura Reuters s odvoláním na tři svědky napsala, že někteří syrští uprchlíci byli v uplynulých týdnech vráceni do severní Sýrie. Jeden z nich Reuters řekl, že spolu s ním bylo deportováno nejméně sto Syřanů. Všichni tři lidé, na které se Reuters odvolává, tvrdí, že byli přinuceni podepsat, že se do Sýrie vracejí dobrovolně. Syrská vláda se k údajným deportacím nevyjádřila.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turci zadrželi stovky migrantů, chtěli doplout na Lesbos

18.08.2019 16:22 Turecká pobřežní stráž zadržela 330 migrantů, kteří se pokusili doplout na řecký ostrov Lesbos.…

Masivní útok Islámského státu. Na svatbě zabil 63 lidí, 182 zranil

18.08.2019 13:17 Aktualizováno Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných.…

Izraelští vojáci zabili v Pásmu Gazy tři Palestince

18.08.2019 09:21 Izraelští vojáci zastřelili na severu Pásma Gazy tři Palestince. Informovala o tom dnes agentura…

Na svatbě v Kábulu vybuchla bomba, desítky mrtvých a zraněných

17.08.2019 22:26 Desítky mrtvých a zraněných si vyžádala exploze, která dnes brutálně přerušila svatební obřad v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama