Válka v Hormuzu? Sledujeme nepřátelské lodě, hlavně americké, varuje íránský admirál

Írán sleduje veškeré americké lodě ve své blízkosti a má archiv fotografií jejich každodenního pohybu. Dnes to podle agentury Reuters řekl velitel íránského námořnictva admirál Hosejn Chánzádí. Íránský viceprezident Eshák Džahángírí mezitím odsoudil záměr Británie vytvořit misi na ochranu námořní dopravy v oblasti Hormuzského průlivu s tím, že to jen povede k nestabilitě, informovala íránská státní tisková agentura IRIB.

Přidejte svůj názor 85 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Sledujeme nepřátelské lodě, zejména americké, bod po bodu od počátku až do okamžiku, kdy vplují do regionu," uvedl Chánzádí. Příslušné fotografie byly podle něj pořízeny s pomocí bezpilotních letounů. "Máme kompletní snímky a velký archiv každodenního i momentálního provozu (lodí) koaličních sil i (lodí) amerických," doplnil.

Írán a Spojené státy se minulý měsíc ocitly na pokraji války, když islámská republika sestřelila americký bezpilotní letoun. To málem vedlo k odvetnému útoku, který však americký prezident Donald Trump na poslední chvíli odvolal.

Spor s Íránem má v uplynulých týdnech také Británie. Íránské revoluční gardy minulý týden v pátek v Hormuzském průlivu zadržely tanker Stena Impero plující pod britskou vlajkou. Podle Londýna jde o nelegální čin. Mluvčí íránské vlády naopak řekl, že šlo o legální opatření. Plavidlo Íránci zadrželi několik hodin poté, co nejvyšší soud Gibraltaru rozhodl prodloužit o 30 dní dobu zadržování íránského tankeru Grace 1. Ten je u Gibraltaru od 4. července, kdy ho zadržely britské úřady kvůli podezření, že přepravuje ropu do Sýrie, což Evropská unie považuje za porušení svých protisyrských sankcí.

Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt v pondělí oznámil, že Británie chce vytvořit mezinárodní misi na ochranu námořní dopravy, která má zajistit bezpečnou plavbu Hormuzským průlivem. 

zdroj: YouTube

Íránský viceprezident Džahángírí dnes tento záměr Londýna odsoudil. "Vytvořit koalici není vůbec zapotřebí, protože takové koalice a přítomnost cizinců v regionu samo o sobě vytváří nebezpečí," uvedl viceprezident.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo mezitím v rozhovoru s americkou televizí Fox News v pondělí poznamenal, že současná krize není důsledkem amerických protiíránských sankcí, nýbrž dlouhodobé politiky Íránu. Pompeo zároveň obvinil Írán z pirátství a poznamenal, že "odpovědnost za své lodě nese především Británie".

Loading...
Vstupte do diskuze (85)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák je z obliga. Na saúdská ropná zařízení neútočil, potvrdily USA

16.09.2019 15:23 Spojené státy mají informace, které potvrzují prohlášení Bagdádu, že nestojí za sobotními útoky na…

Kdo útočil na největší ropné pole světa? Satelit odhalil podezřelou věc

16.09.2019 13:39 Vysoce postavený činitel z americké vlády v rozhovoru s televizí CNN uvedl, že satelitní snímky…

Nová válka na Blízkém východě? Zaznělo varování před dalším vývojem

16.09.2019 12:00 NÁZOR - Jak se blíží úterní volby v Izraeli, snaha tamního premiéra Benjamina Natanjahua zajistit…

Jemenští povstalci pohrozili dalšími útoky na Saudi Aramco, varují cizince

16.09.2019 10:46 Jemenští povstalci známí jako Húsíové dnes uvedli, že ropná zařízení saúdskoarabské státní ropné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama