V Iráku otevírají masové hroby. Stovky Kurdů včetně dětí dal povraždit Saddám Husajn

V Samávě na jih Iráku začali vyzdvihávat těla ze tří objevených masových hrobů. Jsou v nich podle agentury AFP iráčtí Kurdové, kteří zemřeli při protikurdském tažení někdejšího prezidenta Saddáma Husajna. Saddám v 80. letech zahájil kampaň, která měla Kurdy potrestat za rebelii proti jeho vládě. Podle iráckého serveru Rudaw je v hrobech několik set těl civilistů, mezi nimiž jsou i ženy a děti.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Irák
doporučujeme

"Začali jsme pracovat na jednom z hrobů, kde je 80 až 100 těl, zejména žen a dětí. Na některých lebkách je páska, kterou měly oběti přes oči. Jsou tam také náboje, některé z ostatků nesou stopy po zásahu kulkou," sdělil serveru Rudaw Fuád Usmán z ministerstva pro záležitosti obětí operace Anfál. Saddámův režim při ní v letech 1986-1989 zlikvidoval více než 180.000 Kurdů.

Nalezené hromadné hroby jsou asi 80 kilometrů jihozápadně od Samávy, což je středisko provincie Musanna, jež leží poblíž hranice Saúdské Arábie. Vzhledem k vysokým denním teplotám práce na odhalování obsahu hrobů začíná ve tři hodiny ráno a končí v deset dopoledne.

"V těch třech masových hrobech je kolem 400 těl. Jakmile budou exhumována, odvezeme je do pitevny v Bagdádu k testům DNA," řekl Sirván Džalál, který exhumace řídí.

Ví se o jediném člověku, který vraždění v Samávě přežil. Tajmurovi Abdalláhovi bylo 12 let, když iráčtí vojáci obklíčili jeho rodinu a další vesničany jižně od kurdské Sulajmáníje a odvezli je na jih, do Samávy. Všichni tam byli natlačeni do vykopaných jam a vojáci je postříleli. Tajmur jako jediný přežil, i když i jeho zasáhla střela a poranila mu rameno. Postarali se o něj beduíni v poušti a chlapec pak podal o prožité hrůze svědectví. Podle něj je v hrobech 110 členů jeho blízké i vzdálenější rodiny.

Před deseti lety přijel za těmi, kdo mu pomohli, a místa identifikoval, protože si vybavil, kudy z hrobu utíkal. K nynější exhumaci ho úřady nepozvaly.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turci zadrželi stovky migrantů, chtěli doplout na Lesbos

18.08.2019 16:22 Turecká pobřežní stráž zadržela 330 migrantů, kteří se pokusili doplout na řecký ostrov Lesbos.…

Masivní útok Islámského státu. Na svatbě zabil 63 lidí, 182 zranil

18.08.2019 13:17 Aktualizováno Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných.…

Izraelští vojáci zabili v Pásmu Gazy tři Palestince

18.08.2019 09:21 Izraelští vojáci zastřelili na severu Pásma Gazy tři Palestince. Informovala o tom dnes agentura…

Na svatbě v Kábulu vybuchla bomba, desítky mrtvých a zraněných

17.08.2019 22:26 Desítky mrtvých a zraněných si vyžádala exploze, která dnes brutálně přerušila svatební obřad v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama