Erdogan setřel USA: Turecko se obrátí jinam, pokud nedostane stíhačky F-35

Turecko se obrátí jinam, pokud mu Spojené státy odmítnou prodat moderní stíhačky F-35. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal, že americké rozhodnutí vyřadit Ankaru z výrobního programu těchto letadel ji neodradí od plnění svých vojenských potřeb. Nabídku prodeje svých stíhaček Su-35 učinilo Turecku již dříve Rusko.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

"Neviditelná" stíhačka F-35
doporučujeme

Spojené státy minulý týden uvedly, že Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém programu moderních stíhaček F-35. Washington rovněž pohrozil Ankaře uvalením sankcí.

Turečtí představitelé podle Reuters nyní vkládají naděje do amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že s Tureckem bylo zacházeno "nespravedlivě". Sankce ovšem Trump dosud nevyloučil.

Erdogan hovořil o napjatých amerických vztazích s USA poprvé po 11 dnech. Řekl, že doufá, že američtí představitelé budou ohledně sankcí "rozumní". Prohlásil také, že Turecko si může rozmyslet nákup moderních amerických dopravních letadel boeing.

"Nedáte nám (stíhačky) F-35? Dobře, tak nás omluvte, protože my v této věci také budeme muset učinit opatření a obrátíme se jinam," řekl Erdogan před členy své strany AKP. "I když nedostaneme F-35, kupujeme sto pokročilých boeingů, dohoda je podepsaná... Platíme a jsme dobří zákazníci," řekl Erdogan s tím, že "pokud věci budou pokračovat tímto způsobem, budeme to muset přehodnotit".

Ruská státní zbrojovka Rostěch minulý týden ústy svého šéfa Sergeje Čemezova uvedla, že Rusko je připraveno dodat Turecku víceúčelové stíhačky Su-35 náhradou za americké stroje F-35 v případě, že o to Ankara požádá. Turečtí představitelé nicméně ve čtvrtek sdělili, že s Moskvou momentálně žádná jednání neprobíhají.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch auta s trhavinami v Sýrii zabil 10 lidí, 15 zranil

15.09.2019 22:16 Nejméně deset mrtvých a 15 zraněných si dnes vyžádal výbuch auta naloženého trhavinami v syrském…

Asad podlehl kritice? Zmírní tresty za některé zločiny

15.09.2019 21:00 Syrský prezident Bašár Asad dnes vyhlásil amnestii, která snižuje některé tresty a omilostňuje muže…

Do Turecka dorazila druhá část ruského protiraketového systému

15.09.2019 15:59 Turecké ministerstvo obrany dnes oznámilo, že druhá část dodávky ruského systému protiraketové…

Tálibán zrušil zákaz působení pracovníků Červeného kříže v Afghánistánu

15.09.2019 12:58 Islamistické hnutí Tálibán dnes zrušilo svůj zákaz působení Mezinárodního výboru Červeného kříže …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama