Příměří v Idlibu se zhroutilo. Asadova armáda obnoví boje

Syrská armáda vypověděla příměří v severozápadní části země a ohlásila, že tam obnoví vojenské operace. Minulý týden Damašek oznámil, že přistupuje na klid zbraní za podmínky, že bude protistrana plnit příměří dojednané loni mezi Ruskem a Tureckem. To předpokládá stažení povstalců z určených zón.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Do severozápadní Sýrie, zejména do provincie Idlib, se stáhli odpůrci Damašku a radikální skupiny.

Část povstalců má za sebou podporu Turecka, které loni s Ruskem, jako hlavním spojencem Damašku, vyjednalo podmínky pro dodržování klidu zbraní v určitých oblastech, z nichž měli povstalci stáhnout těžké zbraně i své lidi.

"Teroristické skupiny podporované Tureckem odmítly respektovat příměří a útočí na civilisty. Armáda obnoví své operace a bude reagovat na útoky" protistrany, oznámila dnes syrské armáda v prohlášení.

Příměří mělo začít platit minulý čtvrtek o půlnoci. Následujícího dne ustaly nálety, ale byla stále slyšet palba.

Boje na severozápadě země mají pomoci syrské vládě získat kontrolu nad poslední oblastí země, kde působí povstalecké a radikální skupiny. Od dubna v bojích zemřelo zhruba 790 civilistů a dalších asi 400.000 lidí bylo nuceno odejít ze svých domovů, Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

zdroj: YouTube

Tato organizace oznámila, že krátce po dnešním vypovězení příměří vzlétla syrská a ruská vojenská letadla a zahájila útoky na jihu Idlibu. Podle syrských vojenských zdrojů a podle Moskvy povstalci vypálili rakety na leteckou základnu Hmímím, kterou využívá Rusko. Podle syrské armády tento útok zasáhl lidi a způsobil i materiální škody. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že rakety zasáhly jen okraj základny a nijak ji nepoškodily.

Další boje hrozí také v Kurdy obývané oblasti na severu Sýrie. Turecko a USA dnes v Ankaře zahájily další dvoudenní kolo rozhovorů o ustavení bezpečnostní zóny v severovýchodní Sýrii. Má vzniknout východně od řeky Eufrat a zajistit, aby do vzdálenosti asi 30 kilometrů od turecké hranice nepůsobily oddíly syrských Kurdů (YPG). Ankara je považuje za teroristy a spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), USA ale těmto Kurdům poskytly podporu při boji proti Islámskému státu v Sýrii. Turecko hrozí ofenzivou v případě, že se na bezpečnostní zóně nepodaří dohodnout.

Americko-turecké rozhovory se konaly už několikrát, ale zatím nebyly úspěšné. Turecko chce, aby se USA vzdaly své podpory syrských Kurdů. Podle YPG Ankara chystá zábor syrského území.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 12:40 Aktualizováno Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Zoufalství USA? Nové sankce míří na obyčejné lidi, hromuje íránský ministr…

21.09.2019 10:28 Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf dnes nové americké sankce proti íránské centrální bance…

Egypťané se bouří proti prezidentovi, policie dav rozháněla slzným plynem

21.09.2019 08:16 Egyptské bezpečnostní síly rozháněly v pátek večer slzným plynem demonstranty, kteří se sešli na…

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama