Pentagon varuje Turecko: Vojenská operace východně od Eufratu je nepřijatelná

Jednostranná turecká operace na severu Sýrie východně od řeky Eufrat je nepřijatelná, řekl dnes podle agentury AP americký ministr obrany Mark Esper. Reagoval tak na nedělní oznámení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který ale neuvedl, kdy Ankara s operací začne.

Turecká armáda (Turkish Army)

Dnes Erdogan řekl, že proces započatý předchozími operacemi Turecka na severu Sýrie brzy pokročí do další fáze. I dnes ale pokračují v Ankaře jednání zástupců Pentagonu a turecké armády, uvedla agentura Anadolu.

"Jakákoli jejich jednostranná akce by byla nepřijatelná," řekl Esper novinářům v letadle cestou do Japonska. "Snažíme se takové jednostranné akci, která by znovu narušila společné zájmy...které mají USA, Turecko a SDF ohledně severní Sýrie," dodal americký ministr obrany.

SDF je arabsko-kurdská koalice, která v Sýrii bojovala s podporou mezinárodní koalice pod velením USA proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Součástí SDF byly i kurdské milice YPG, které k porážce IS výrazně přispěly. YPG Ankara považuje za teroristy, protože jsou podle ní napojeny na kurdskou organizaci PKK, která zejména na jihohovýchodě Turecka bojuje už téměř čtyři desítky let za práva i autonomii Kurdů.

Ankara má své vojáky na severu Sýrie už několik let, zatím ale operovala západně od řeky Eufrat. Operací východně od této řeky vyhrožuje turecký prezident už zhruba rok. V neděli prohlásil, že Turecku došla trpělivost. "Už jsme vstoupili do Afrínu, Džarábulusu, al-Bábu. Nyní vstoupíme do oblasti východně od Eufratu," řekl v neděli Erdogan, aniž specifikoval, kdy se tak stane.

Turecko chce na severu Sýrie u svých jižních hranic vytvořit asi 30 kilometrů širokou bezpečnostní zónu, která by byla pod kontrolou jeho armády. Vytvoření pásma navrhl v lednu americký prezident Donald Trump poté, co loni koncem roku, pro mnohé překvapivě, oznámil, že USA stáhne své vojáky ze Sýrie. To vyvolalo obavy o osud Kurdů, kteří obývají oblast na severu Sýrie. Ankara jejich milice označuje za bezpečnostní hrozbu, protože se obává nárůstu kurdského vlivu u svých hranic, na jejichž druhé straně žije početná kurdská menšina a působí PKK.

Americko-turecká jednání o zóně na severu Sýrie se vlečou neúspěšně několik měsíců. Strany se nedokážou dohodnout na velikosti zóny (USA navrhují menší pásmo), ale hlavně na tom, kdo by ji kontroloval. Jednání nedávno navíc zkomplikoval turecký nákup ruského systému protiraketové obrany S-400, jehož první část dorazila do Turecka minulý měsíc.

Ankara vyhrožuje, že pokud se s USA nedohodne, vytvoří zónu na severu Sýrie sama. Podle agentury AP je tam ale stále i několik stovek amerických vojáků, právě východně od řeky Eufrat.

Výbuch rozmetal centrum Kábulu, několik mrtvých a zraněných

03.08.2021 20:11 Aktualizováno Centrum afghánského hlavního města Kábulu dnes podle svědků zasáhla silná exploze, která si podle…

Izraelský soud navrhl kompromis ve sporu o vystěhování Palestinců

02.08.2021 17:30 Izraelský nejvyšší soud dnes navrhl kompromisní řešení, které by mohlo zabránit vystěhování…

Turecko v plamenech. Kvůli masivním požárům evakuují tisíce turistů

31.07.2021 21:57 Aktualizováno Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, které se již rozšířily i k některým…

Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

31.07.2021 21:57 Aktualizováno NÁZOR - Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem…

Izrael jako první na světě nabídne přeočkování třetí dávkou seniorům

29.07.2021 20:23 Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech…

Cestující, učitelé i studenti. V Pákistánu se očkování stane nutností

29.07.2021 18:19 Pákistán od prvního srpna zakáže leteckou dopravu pro všechny, kdo se nebudou moci prokázat…

Izrael umožní očkovat děti od pěti let, pokud jim hrozí vážný průběh covidu

28.07.2021 20:33 Izrael od 1. srpna umožní očkovat proti covidu-19 děti ve věku pěti až 11 let, kterým by při nákaze…

Do Afghánistánu se údajně přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

28.07.2021 12:26 Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a…

NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

27.07.2021 13:17 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval afghánského prezidenta…

Izrael pode zprávy HRW spáchal v květnových bojích v Gaze válečné zločiny

27.07.2021 11:01 Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) obvinili Izrael z válečných zločinů…

Související:

Právě se děje