Podle OSN má válka v Sýrií na 100 000 pohřešovaných osob

V Sýrii bylo za osm let bojů zatčeno, uneseno nebo se pohřešuje přes 100.000 lidí. Oznámila to dnes v Radě bezpečnosti OSN tajemnice pro politické záležitosti OSN Rosemary DiCarlová. Syrská válka trvá od roku 2011 a podle odhadů OSN v ní bylo zabito 370.000 až 570.000 lidí. DiCarlová rovněž vyzvala účastníky konfliktu, aby propustili zatčené a poskytli informace rodinám.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sýrie zničená válkou
doporučujeme

DiCarlová také řekla, že OSN není schopna ověřit informace o více než 100.000 lidech, protože nemá přístup k místům, kde jsou lidé vězněni. Má k dispozici jen údaje od pracovníků organizací na ochranu lidských práv a od vyšetřovací komise pověřené Radou OSN pro lidská práva.

Agenda pohřešovaných lidí spadá pod Mezinárodní výbor Červeného kříže. Ten uvádí, že jen za loňský rok bylo ve světě nově ohlášeno 45.000 pohřešovaných.

Rada bezpečnosti OSN dala příležitost promluvit i příbuzným pohřešovaných. Byla mezi nimi také doktorka Hala Ghavíová, která ze Sýrie odešla koncem roku 2011, když byl její manžel zatčen a držen v cele tak malé, že "se tam nemohl ani posadit", popsala žena členům rady. Manžela nakonec propustili, ale Ghavíová dodnes pohřešuje svého bratra, tchána a několik bratranců. Řekla také, že někteří z jejích kolegů byli zatčeni, protože ošetřili zraněné demonstranty. Lékaři pak byli ve vězení umučeni. Syřanka naléhala na členy rady, aby přijali rezoluci, která přinutí syrskou vládu a všechny účastníky bojů zveřejnit seznamy zatčených a v případě úmrtí poskytnout informaci o příčině a místě uložení těla.

K radě promluvila také Syřanka Amína Chúláníová. Vláda nechala před osmi lety zatknout tři její bratry, všichni ve vězení zemřeli. Ona sama v cele strávila půl roku. Za aktivismus ji zadržela rozvědka syrského letectva. Manžel strávil ve vězení 2,5 roku, ale oba přežili. Lidé podle ní zmizeli nejenom ve vládních věznicích, ale také v rukou extremistických skupin.

Loading...
Témata: Sýrie | OSN | válka | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský duchovní vůdce varuje: S Američany nebudeme jednat na žádné úrovni

17.09.2019 10:03 Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes řekl, že se rozhovory mezi Spojenými státy a…

Útok na ropná zařízení: Putin chce zapojit systém protiraketové obrany S…

17.09.2019 06:13 Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém…

Vznikla líheň teroristů? Tábor al-Húl budí obavy, experti burcují k akci

17.09.2019 00:01 NÁZOR - Po 18 letech od útoků z 11. září Spojené státy nadále čelí hrozbě různých teroristických…

Írán se ozval kvůli útoku, Rúhání mluvil o Jemenu

16.09.2019 21:18 Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama