Napětí v Hormuzu narůstá, námořnictvo USA vydalo lodím nové doporučení

Obchodní lodě plující pod vlajkou Spojených států by své plány pro plavbu přes Hormuzský průliv a Perský záliv měly zasílat předem americkému a britskému námořnictvu. Podle agentury Reuters to jako preventivní bezpečnostní opatření kvůli jednání Íránu oznámilo americké námořnictvo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

USS Lassen
doporučujeme

"Zvýšená vojenská aktivita a politické napětí v regionu nadále představují vážnou hrozbu pro komerční plavidla," stojí v doporučení.

V případě, že se plavidlo bude potýkat s jakýmkoliv incidentem či zaznamená podezřelou aktivitu, mělo by zároveň informovat pátou flotilu amerického námořnictví a britskou centrálu pro námořní a obchodní operace, pokračovalo prohlášení s tím, že posádka lodí by se neměla bránit silou případným snahám Íránců o nalodění.

zdroj: YouTube

Dlouhodobě napjaté vztahy mezi USA a Íránem se vyostřily loni poté, co Washington odstoupil od mezinárodní dohody z roku 2015 a zavedl vůči Teheránu sankce. Írán v reakci letos v květnu přestal plnit některé závazky plynoucích z jaderné dohody.

V posledních týdnech napětí mezi Washingtonem a Teheránem zesílilo po několika incidentech v Perském zálivu, kde USA letos posílily svou vojenskou přítomnost. V červnu se tam norský a japonský tanker staly terčem útoku, z něhož USA obvinily Írán, který to ale odmítl.

Teherán poté sestřelil americký dron, který byl podle něj nad jeho územím; USA tvrdí, že se nacházel v mezinárodním vzdušném prostoru. Minulý měsíc se Írán v Hormuzském průlivu zmocnil britského tankeru s 23člennou posádkou.

Íránské revoluční gardy tuto akci zdůvodnily tím, že plavidlo nerespektovalo zásady námořní plavby. Británie íránský krok označila za nelegální čin a státní pirátství. USA poté oslovily několik evropských zemí s výzvou, aby se připojily k mezinárodní misi, která má zajišťovat bezpečnost obchodním lodím v průlivu. Británie oznámila, že se k misi připojí, Německo se přidat odmítlo.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Při atentátu v irácké Karbale zemřelo 12 lidí

20.09.2019 22:58 Nejméně 12 lidí dnes zahynulo při výbuchu minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá,…

Twitter zrušil tisíce podezřelých účtů, zablokován je i poradce saúdského…

20.09.2019 13:32 Twitter zrušil 4258 účtů ze Spojených arabských emirátů, které prostřednictvím falešných jmen…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama