Krvavá bitva o Aden: Arabská koalice zaútočila, bojuje se i u prezidentského paláce

Saúdskoarabská koalice dnes v Jemenu zaútočila na město Aden ovládané jihojemenskými separatisty. Jen několik hodin poté, co obě strany uzavřely příměří, vyzvala separatisty k opuštění města a pohrozila dalšími útoky.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Eurofighter Royal Saudi Air Force
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž koaliční ofenziva dále narušuje dosavadní spojenectví obou stran motivované bojem proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země.

Separatisté v sobotu ovládli prezidentský palác a celý Aden, který je sídlem mezinárodně uznávané vlády. Jejich ofenzivu média interpretovala jako konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti húsíjským povstalcům. Jemenské ministerstvo zahraničí označilo dění v Adenu za převrat proti mezinárodně uznané vládě.

zdroj: YouTube

"Mluvčí Jižní přechodné rady (STC) potvrdil, že se (STC) připojí k příměří vyhlášenému vedením koalice v čele se Saúdskou Arábií," uvedli nejprve podle Reuters separatisté označující se zmíněnou zkratkou.

Rijád spolu s vyhlášením klidu zbraní, který vstoupil v platnost dnes o půlnoci SELČ, vyzval všechny strany, aby se stáhly z pozic získaných v posledních dnech. Zároveň pohrozil, že každého, kdo příměří poruší, vojensky potrestá.

Koalice následně oznámila, že zaútočila na oblast, která představuje "přímé ohrožení" pro vládu mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Místo nijak neupřesnila, nicméně podle zdrojů agentury Reuters byly terčem útoku jednotky separatistů v okolí prezidentského paláce v Adenu. Prezident Hádí se nyní nachází v Rijádu. "Toto je pouze první operace, po níž budou následovat další...STC má stále šanci se stáhnout," uvedla saúdskoarabská koalice.

Jak poznamenala agentura Reuters, ani několik hodin po tomto oznámení to nicméně nevypadalo, že by oddíly separatistů měly v úmyslu obsazená vládní zařízení opustit. Nejmenovaní jemenští představitelé, které citovala agentura AP, uvedli, že se separatističtí bojovníci sice stáhli z některých ulic, nicméně dobyté vojenské pozice si stále drželi a zůstávali rovněž i před prezidentským palácem.

Podle OSN zemřelo od čtvrtka při potyčkách mezi separatisty a vládními jednotkami v Adenu až 40 lidí a dalších 260 jich utrpělo zranění. Agentura AP hovořila až o 70 obětech. "Je srdcervoucí, že během (muslimského svátku) íd al-adhá rodiny oplakávají své mrtvé namísto toho, aby společně v míru slavili," uvedla koordinátorka humanitárních projektů OSN Lise Grandeová. "Nyní se hlavně snažíme rozmístit v oblasti lékařské týmy, které by zachraňovaly zraněné," dodala.

Střety svědčí o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním "občanské války v občanské válce" na jihu země, uvedla agentura AFP. Separatisté, které podporují Spojené arabské emiráty, mají o budoucnosti Jemenu odlišné představy než Hádího vláda. Dosud ale byli klíčovým členem koalice bojující od roku 2015 proti povstalcům z řad Húsíů.

Boje uvěznily obyvatele Adenu v jejich domech, kde mají často velmi omezené dodávky vody. Podle místních obyvatel střety v noci na dnešek částečně ustaly. Další člen arabské koalice, Spojené arabské emiráty, které ozbrojily a vycvičily tisíce separatistů, vyzvaly ke klidu. Rijád oznámil, že uspořádá krizovou schůzku, která by měla řešit současnou situaci v zemi. Hádího vláda již vyzvala představitele SAE, aby separatisty z jihu přestali podporovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák je z obliga. Na saúdská ropná zařízení neútočil, potvrdily USA

16.09.2019 15:23 Spojené státy mají informace, které potvrzují prohlášení Bagdádu, že nestojí za sobotními útoky na…

Kdo útočil na největší ropné pole světa? Satelit odhalil podezřelou věc

16.09.2019 13:39 Vysoce postavený činitel z americké vlády v rozhovoru s televizí CNN uvedl, že satelitní snímky…

Nová válka na Blízkém východě? Zaznělo varování před dalším vývojem

16.09.2019 12:00 NÁZOR - Jak se blíží úterní volby v Izraeli, snaha tamního premiéra Benjamina Natanjahua zajistit…

Jemenští povstalci pohrozili dalšími útoky na Saudi Aramco, varují cizince

16.09.2019 10:46 Jemenští povstalci známí jako Húsíové dnes uvedli, že ropná zařízení saúdskoarabské státní ropné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama