Zaríf se obořil na USA: Jejich zbraně učinily z Perského zálivu výbušnou oblast

Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf obvinil USA, že svou aktivitou učinily z Perského zálivu oblast, která může kdykoli vzplát jako krabička sirek. Zaríf to řekl v rozhovoru s katarskou televizí Al-Džazíra. Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona naopak obvinil Írán z aktivit, které oblast destabilizují.

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf
doporučujeme

Perský záliv je "úzký a bude méně bezpečný, když tam budou svou přítomnost násobit námořnictva cizích zemí. Tím, že USA a jejich spojenci oblast zaplavují svými zbraněmi, se z ní stala krabička sirek připravená vzplát," řekl Zaríf.

Podle něj USA loni prodaly zemím v oblasti zbraně za 50 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč). "Některé z těch zemí, v nichž žije ani ne třetina počtu našeho obyvatelstva, dají na zbraně 87 miliard dolarů. Když to porovnáme, Írán loni za armádu utratil 16 miliard dolarů, přičemž v armádě slouží téměř milion lidí," řekl ministr.

"Spojené arabské emiráty s milionem občanů utratily 22 miliard, Saúdská Arábie 87 miliard. Hovoříte-li o hrozbách, pak tyto hrozby pocházejí od USA a jejich spojenců," dodal.

Johnsonův mluvčí dnes prohlásil, že Írán musí skoncovat se svými akcemi, které destabilizují celou oblast. Premiér bude dnes jednat o bezpečnostních otázkách s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem a Írán bude jedním z témat.

Perský záliv, kterým prochází trasa ropného vývozu, byl v minulých týdnech dějištěm několika incidentů, útoků a zadržení civilních lodí. USA a Británie budou spolupracovat na zajištění bezpečnosti civilních plavidel s pomocí lodí svých námořnictev.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřovatelé v Bejrútu zkoumají i variantu vnějšího zásahu

07.08.2020 21:08 Aktualizováno Vyšetřovatelé výbuchu v přístavu v Bejrútu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda…

Libanonci podepisují petici, žádají mandát Francie nad Libanonem

07.08.2020 18:08 Téměř 60.000 Libanonců se už podepsalo pod petici požadující, aby Francie coby bývalá koloniální…

Výbuch zasáhl všechny Libanonce, uvedl vůdce Hizballáhu

07.08.2020 17:27 Výbuch v bejrútském přístavu zasáhl všechny složky libanonské společnosti a mezi oběťmi jsou…

Saúdskoarabský korunní princ čelí obvinění, prý vyslal do Kanady vražedné…

07.08.2020 17:04 Bývalý poradce někdejšího saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Najífa Saúda obvinil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama