Vyhrocená situace v Jemenu: Vůdci Saudské Arábie a SAE usedli k jednacímu stolu

Saúdskoarabský král Salmán dnes jednal s korunním princem emirátu Abú Zabí šajchem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem. Tématem byla vyhrocená situace v Jemenu, žádné podrobnosti o schůzce ale zveřejněny nebyly, uvedla agentura Reuters. Spojené arabské emiráty (SAE) a Saúdská Arábie byly dosud spojenci v rámci koalice, která podporuje jemenskou vládu a která bojuje proti šíitským povstalcům v Jemenu. O víkendu ale separatisté na jihu Jemenu, které podporují SAE, ovládli prezidentský palác a celý Aden, který byl dosud sídlem mezinárodně uznávané jemenské vlády.

Přidejte svůj názor

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif
doporučujeme

Vládci Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů se v Mekce setkali ve snaze zastavit další štěpení koalice bojující v Jemenu proti šíitským rebelům. Její oslabení totiž nahrává jejich společnému nepříteli - šíitským povstalcům, poznamenaly tiskové agentury. Zástupce SAE se snažil zklidnit situaci, ale žádný přímý vzkaz směrem k separatistům, které jeho země vycvičila a ozbrojila, že by se měli stáhnout, nevyslal.

Šajch Muhammad bin Zajd Nahaján pouze ve svém prohlášení vydaném po schůzce vyjádřil pokračující podporu Saúdské Arábii, pokud jde o dění v Jemenu, a vyzval znepřátelené strany v Adenu k jednání. "SAE a Saúdská Arábie vyzývají jemenské strany proti sobě stojící, aby upřednostnily dialog a jednaly v zájmu Jemenu," citovala státní agentura WAM korunního prince emirátu Abú Zabí.

Podle saúdskoarabské státní televize se schůzky v Mekce kromě krále Salmána zúčastnil i jeho syn, korunní princ Muhammad bin Salmán. Vůdci Saúdské Arábie o situaci diskutovali už v neděli s jemenským prezidentem Abdar Rabbúem Mansúrem Hádím, který se nyní nachází v Rijádu. Saúdská Arábie dala v uplynulých dnech několikrát najevo, že Hádího vládu stále podporuje. V neděli saúdskoarabská koalice zaútočila na pozice v Adenu ovládané jihojemenskými separatisty.

Vůdce separatistů z takzvané Jižní přechodné rady (STC) Ajdarús Zubajdí uvedl, že jeho skupina koalici bojující proti húsíjským povstalcům nadále podporuje. Zástupci STC podle něj mají v plánu zúčastnit se připravovaného krizového summitu v Saúdské Arábii, který má být věnován situaci v Jemenu. Stažení svých jednotek z vládních budov Adenu ale Zubajdí neslíbil. Střety v tomto jihojemenském městě si v posledních dnech vyžádaly na 40 obětí včetně civilistů.

Ve svém nedělním televizním projevu Zubajdí mimo jiné prohlásil, že mají separatisté zájem na příměří v Adenu. Násilnosti z nedávných dní podle něj "vyprovokovaly" síly loajální jemenskému prezidentovi Hádímu. Separatističtí bojovníci pak měli "jen dvě možnosti: buď se bránit, nebo se vzdát", dodal Zubajdí. Hádího jednotky podle něj "měly v plánu zavraždit naše vůdce, pak vyprovokovat naše lidi a zcela nás zničit".

V Jemenu je od roku 2014 občanská válka, v níž menšinoví šíité bojují proti centrální vládě. Obě strany mají vlastní spojence - za povstalci stojí Írán, za vládou Saúdská Arábie a další arabské země Perského zálivu. Konflikt si vyžádal tisíce lidských životů a uvrhl Jemen do hluboké humanitární krize. Nejnovější střety v Adenu svědčí podle agentury AFP o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním "občanské války v občanské válce" na jihu země.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské intriky v Sýrii? Odborník naznačil, co chystá Moskva

22.08.2019 00:01 NÁZOR - Naplnění opakovaných hrozeb tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana útokem na kurdské…

Za útoky na muniční sklady v Iráku prý stojí Američané

21.08.2019 19:05 Irácké šíitské milice podporované Íránem dnes oznámily, že za nedávné útoky na základny milicí v…

Irákem otřásl výbuch v dalším muničním skladu

20.08.2019 22:44 Muničním skladem šíitských milicí v Iráku dnes otřásl silný výbuch. Jde o další ze série podobných…

Pákistán kvůli Kašmíru podá na Indii žalobu

20.08.2019 18:01 Pákistán podá žalobu na Indii k mezinárodnímu soudnímu dvoru OSN kvůli odebrání zvláštního statusu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama