Žhavé uhlíky chalífátu. Islámský stát vstává z mrtvých, zní z Washingtonu

NÁZOR - Z množství "fantaskních myšlenek" amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzdvihl editorial serveru Washington Post jeho prohlášení z minulého měsíce, že došlo k porážce Islámského státu (IS). "Odvedli jsme dobrou práci. Máme sto procent chalífátu a rychle se stahujeme ze Sýrie," cituje renomovaný deník slova šéfa Bílého domu.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Oživení v Sýrii i Iráku

Trump avizoval, že k odchodu amerických vojáků dojde brzy a bude na Sýrii, aby si vyřešila své problémy, poukazuje vlivný server. Dodává, že prezident připustil účast Íránu, Ruska, Iráku a Turecka, ale zdůraznil, že Spojené státy dělí od oblasti 7 tisíc mil.

Washington Post v té souvislosti připomíná chaos, který Trump vyvolal již v prosinci loňského roku nečekaným oznámením, že USA stáhnou ze Sýrie své vojáky, což vedlo k rezignaci ministra obrany Jima Mattise.

"Nad IS jsme vyhráli. Naši hoši, naše mladé ženy, naši muži - všichni se vracejí, vracejí se právě teď," cituje editorial Trumpův prosincový tweet. Připomíná i prezidentova slova pronesená se zdviženým prstem na adresu vojáků, kteří v boji padli: "Vyhráli jsme a to jsme chtěli, tak to chtěli oni."

Prestižní deník ovšem odkazuje na nedávno zveřejněnou zprávu amerického Kongresu o operaci Bytostné odhodlání, neboli vojenském tažení proti IS. Vrchní generální inspektor Glenn A. Fine z ministerstva obrany v něm uvedl, že skupina sice přišla o území, ale mezi dubnem a červnem docházelo k jejímu oživení v Sýrii a posilování povstaleckého potenciálu v Iráku, uvádí Washington Post.

Zpráva vychází z hlášení amerických vojenských velitelů, kteří tvrdí, že IS se vrací částečně kvůli tomu, že irácké bezpečnostní složky a Spojenými státy podporované Syrské demokratické síly nedokážou vést dlouhodobé operace proti militantům této organizace, vysvětluje editorial. Dodává, že podle zprávy se IS přesunul do podzemí, má 14-18 tisíc členů, zřejmě obnovuje své finanční toky v Sýrii i Iráku, nadále vede masivní celosvětovou náborovou kampaň na sociálních sítích a provádí záškodnické útoky za pomoci stabilnější velící a logistické struktury.

Přistupovat ke světu, jaký je

Podobně, opět s odvoláním na vojenské velitele, zpráva uvádí, že američtí vojáci se stahují ve chvíli, kdy jejich spojenci potřebují pomoc s výcvikem, vybavením a zpravodajstvím, poukazuje washingtonský server. Podotýká, že stažení naruší americkou schopnost zajišťovat a monitorovat utečenecký tábor al-Hol na severu Sýrie, kam byly přemístěny tisíce rodin bojovníků IS a který američtí velitelé označují za hlavní zdroj nových rekrutů pro IS a obávají se, že stažení amerických jednotek nábor ještě usnadní.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V nedávné debatě možných demokratických kandidátů na prezidenta rovněž zaznívaly z úst některých apely, že Spojené státy se musí stáhnout z nekonečných válek, připomíná editorial. Přiznává, že američtí voliči jsou z konfliktů v Iráku a Afghánistánu vyčerpaní, nabádá však, aby stažení vojáků bylo uvážené, neuspěchané a řídilo se konkrétní situací, nikoliv přáním.

Mezi ty, kteří chtějí ukončit americké války, je i demokratický senátor Cory Booker, uvádí Washington Post. Odkazuje ovšem na jeho prohlášení, že jako prezident by nevedl zahraniční politiku pomocí Twitteru a nestanovoval umělé termíny, které vytvářejí vakuum a dále rozdmýchávají konflikty.

"Žhavé uhlíky syrské války a chalífátu IS stále představují hrozbu," varuje renomovaný deník. Deklaruje, že by bylo mnohem lepší, pokud by americký prezident a jeho vyzyvatelé z Demokratické strany přistupovali ke světu, jaký skutečně je, nikoliv ke světu, který je jejich zbožným přáním.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Jdete správným směrem". Írán ocenil Macronův návrh na řešení krize kolem…

23.08.2019 18:34 Návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jak najít východisko z krize kolem íránské…

Izrael je zděšen. Teroristé udeřili na nečekaném místě, bomba zabila dívku…

23.08.2019 16:14 Sedmnáctiletá izraelská dívka dnes zemřela a její otec a bratr byli vážně zraněni při výbuchu bomby…

Asadova armáda dobyla další část provincie Hamá, do sevření se dostali i…

23.08.2019 15:39 Aktualizováno Syrská armáda dobyla z rukou povstalců další území na severozápadě země, které je poslední větší…

Roztržka kvůli Rusku dokonána. Turecko nedostane rakety Patriot, nabídka…

23.08.2019 08:30 Spojené státy definitivně stáhly nabídku prodat Turecku svůj protiraketový systém Patriot. Oznámilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama