Tel Aviv se s ilegály nepáře, deportuje je i s dětmi narozenými v Izraeli

Izrael vyhostil Filipínku i jejího 13letého syna, který se v židovském státě narodil. Žena přijela v roce 2000 do Izraele pracovat jako pečovatelka, po sedmi letech její zaměstnavatel zemřel a od té doby v zemi žila bez pracovního povolení a pracovala jako uklízečka.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Izrael
doporučujeme

Tel Aviv zahájil deportace zahraničních pracovníků a nebere ohled na to, zda se jejich děti narodily v Izraeli. Konalo se proti tomu několik protestů.

V zemi žije 60.000 cizinců, kteří pracují jako pečovatelé. Většina z nich jsou ženy a asi polovina je z Filipín.

Filipínka Rosemary Perezová je první z cizinců deportovaných i s dítětem školního věku. Zatčena byla minulý týden i se synem Rohanem s tím, že jí před mnoha lety vypršelo pracovní vízum. V podobné situaci je v Izraeli zhruba 600 rodin původem z Filipín, tvrdí nevládní organizace United Children. Zadrženo bylo asi 100 lidí.

Perezová a Rohan byli původně do letadla posazeni už v neděli, kdy nejvyšší soud zamítl poslední odvolání, ale žena se začala fyzicky bránit na palubě letadla, takže byla vyvedena ven. Znovu a tentokrát úspěšně už byla i se synem do letadla posazena v pondělí večer.

Aktivisté, kteří s vracením cizinců nesouhlasí, tvrdí, že posílat děti do zemí, kde nikdy nebyly a často ani nemluví tamní řečí, je kruté. Izraelský imigrační úřad ale tvrdí, že Rohan sice v Izraeli vyrůstal, ale vychováván byl v souladu s filipínskou kulturou. Matka sdělila, že jeho otcem je turecký občan, který odešel zpět do Turecka.

Vyhoštění hrozí ještě dvěma rodinám s dětmi školního věku, ale ty ještě nevyčerpaly všechny možnosti odvolání.

Podle podmínek obnovy pracovního víza mají cizinky zaměstnané v Izraeli v případě porodu své děti poslat do svých zemí. Mnohé to ale podle serveru The Times of Israel nedělají, zůstávají v Izraeli nelegálně i s dětmi a živí se manuální prací. Kromě lidí z Filipín pracují v Izraeli hlavně občané Nepálu, Indie, Srí Lanky i Moldavska.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Jdete správným směrem". Írán ocenil Macronův návrh na řešení krize kolem…

23.08.2019 18:34 Návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jak najít východisko z krize kolem íránské…

Izrael je zděšen. Teroristé udeřili na nečekaném místě, bomba zabila dívku…

23.08.2019 16:14 Sedmnáctiletá izraelská dívka dnes zemřela a její otec a bratr byli vážně zraněni při výbuchu bomby…

Asadova armáda dobyla další část provincie Hamá, do sevření se dostali i…

23.08.2019 15:39 Aktualizováno Syrská armáda dobyla z rukou povstalců další území na severozápadě země, které je poslední větší…

Roztržka kvůli Rusku dokonána. Turecko nedostane rakety Patriot, nabídka…

23.08.2019 08:30 Spojené státy definitivně stáhly nabídku prodat Turecku svůj protiraketový systém Patriot. Oznámilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama