Muslimské kongresmanky se chystali do Izraele, ten jim odmítl dát víza

Izraelské úřady dnes zakázaly dvěma členkám americké Sněmovny reprezentantů vstup do země. Podle listu The Jerusalem Post to oznámila náměstkyně ministra zahraničí. Televizní stanice Channel 12 již předtím uvedla, že ministr vnitra Arje Deri rozhodl, že političky Ilhan Omarová a Rashida Tlaibová povolení ke vstupu nedostanou.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Političky, které židovský stát v minulosti kritizovaly, se do Izraele chystaly v nejbližších dnech. Premiér Benjamin Netanjahu záležitost ve středu konzultoval s ministry vnitra, zahraničí, veřejné bezpečnosti, s šéfem bezpečnostní rady a generálním prokurátorem.

"Izrael rozhodl. Nedovolíme kongresmankám vstoupit do země," řekla podle listu The Jerusalem Post náměstkyně ministra zahraničí Cipi Hotovelyová. Do Izraele by podle ní neměl mít povoleno jezdit nikdo, kdo "popírá naše právo na existenci".

Izraelské rozhodnutí potěšilo amerického prezidenta, který do Jeruzaléma vzkázal, že doufá ve vydání zákazu.

"Pokud by Izrael umožnil návštěvu kongresmanky Omarové a kongresmanky Tlaibové, dal by najevo velkou slabost," napsal na twitteru Trump. Prezident v minulosti obě političky opakovaně kritizoval za jejich postoje k židovskému státu, s nímž se snaží utužovat vazby.

Obě zákonodárkyně byly mezi čtveřicí političek s přistěhovaleckými kořeny, které Trump v červenci vyzval, aby se vrátily do země svého původu. Jeho kritici jej za to nazvali rasistou. Omarová přijela do USA s rodiči jako dítě ze Somálska, Tlaibová má palestinské předky, ale narodila se v Americe.

Izraelská vláda k zákazu nezveřejnila podrobnosti, podle médií však byl zřejmě vydán na základě zákona z roku 2017, který umožňuje úřadům zakázat vstup lidem podporujícím bojkot Izraele, označovaný zkratkou BDS. Obě americké političky Izrael kritizují a tuto kampaň podporují. Server The Times of Israel napsal, že důvodem k zákazu vstupu je podezření z podpory BDS a toho, že se ženy dopustí provokace.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán děsí a napíná svět. Testoval novou raketu, detaily utajuje

24.08.2019 17:44 Írán otestoval novou raketu. Podle agentury Reuters to dnes bez dalších podrobností oznámil…

"Jdete správným směrem". Írán ocenil Macronův návrh na řešení krize kolem…

23.08.2019 18:34 Návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jak najít východisko z krize kolem íránské…

Izrael je zděšen. Teroristé udeřili na nečekaném místě, bomba zabila dívku…

23.08.2019 16:14 Sedmnáctiletá izraelská dívka dnes zemřela a její otec a bratr byli vážně zraněni při výbuchu bomby…

Asadova armáda dobyla další část provincie Hamá, do sevření se dostali i…

23.08.2019 15:39 Aktualizováno Syrská armáda dobyla z rukou povstalců další území na severozápadě země, které je poslední větší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama