Rozpad Jemenu? Davy lidí podpořily separatisty, země se zmítá v druhé občanské válce

V jihojemenském Adenu se dnes sešlo několik desítek tisíc Jemenců na podporu separatistických jednotek, které minulý víkend převzaly kontrolu nad přístavem i tamním sídlem jemenské vlády. Jde o vnitrojemenský konflikt mezi mezinárodně uznávanou centrální vládou a separatisty, kteří si přejí oddělení jižního Jemenu od zbytku státu.

Národní garda Saudské Arábie
doporučujeme

Země je ale kromě toho od roku 2014 dějištěm bojů s menšinovými šíity, kteří ovládají město Saná a další části země.

Obě strany se přitom opírají o zahraniční spojence - za šíity stojí Írán, za vládou, která byla nucena uchýlit se právě do Adenu, vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií, do níž patří také Spojené arabské emiráty (SAE).

Jenže rozdílné pohledy těchto dvou arabských zemí na budoucnost Jemenu nyní obnovily obavy o rozdělení země. Zatímco Rijád podporuje jemenskou vládu, SAE naopak separatisty, čímž se protišíitská koalice drolí a komplikují se snahy OSN boje ukončit, napsala agentura Reuters.

Separatisté v neděli bez boje ovládli sídlo vlády v Adenu, které bylo až na ostrahu prázdné - prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí je stále v exilu v Saúdské Arábii.

Účastníci dnešního shromáždění v Adenu požadovali uznání nároků Jihojemenců na vlastní vládu se sídlem v Adenu. Mnozí do přístavu dorazili z jiných jižních provincií a nesli vlajky Jižního Jemenu.

Jemen byl sjednocen v roce 1990, do té doby byly jeho severní a jižní část oddělenými státy. Jeden z účastníků dnešní akce si s sebou přinesl osobní dokumenty vydané v někdejším Jižním Jemenu.

K akci bylo vydáno prohlášení, v němž se požaduje, aby "světové společenství a arabská koalice vedená Saúdskou Arábií a SAE uznaly jihojemenský národ jako klíčového partnera v boji, který má zastavit šíření perského vlivu v oblasti", což je poukaz na íránskou podporu šíitů.

Hádího vláda je v prohlášení kritizována za špatné vedení a označena za "gilotinu Jemenců".

Za víkendovým převzetím Adenu je takzvaná Jižní přechodná rada (STC), která obvinila Hádího domácí spojence ze strany al-Islá z podpory šíitů a z podílu na jejich útoku na jihojemenské jednotky podporované SAE.

Podle Reuters se tyto oddíly už z prezidentského paláce stáhly, ale stále jsou ve vojenských objektech. Mluvčí STC řekl, že na místě zůstanou, dokud nebudou lidé z al-Islá a představitelé jemenského severu odvoláni z vysokých funkcí na jihu.

Hádího vláda označila počínání STC za puč. Rijád chce svolat summit, který bude situaci řešit, avšak Hádího vláda se jej nehodlá zúčastnit, dokud STC nestáhne své lidi z Adenu. Požádala také SAE, aby přestaly tyto jednotky podporovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko hrozí kroky týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

28.10.2020 12:50 Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje…

Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

27.10.2020 16:53 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a…

Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastů, nejvíc odpadu…

27.10.2020 16:43 Ve Středozemním moři končí každý rok 229.000 tun plastového odpadu. Odhad uvádí zpráva, kterou dnes…

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 15:52 Aktualizováno V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama