USA a Írán tajně debatují o Afghánistánu, vypátrala agentura

Západní prostředníci se snaží přinutit zarputilé rivaly Írán a Spojené státy, aby spolupracovali při zajištění stability v Afghánistánu, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na anonymní zdroje obeznámené se situací.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Zprostředkovatelé už řadu měsíců tajně zajišťují kontakty mezi Washingtonem a Teheránem v naději, že je přivedou k jednacímu stolu.

Írán oficiálně popírá jakékoli postranní styky s USA a Bílý dům ani americké ministerstvo zahraničí nechtějí spekulace komentovat, píše Reuters.

Spojené státy a Írán ale mají společný zájem na tom, aby Afghánistán po odchodu vojáků NATO neupadl do občanské války a neuvolnil místo Al-Káidě a dalším extremistům. Írán zároveň nestojí o to, aby do země proudili afghánští uprchlíci.

Zatím nejsou žádné známky toho, že by Írán a USA odložily spory a spolupracovaly na afghánském urovnání. V jednom z poselství předaných Washingtonu, které má Reuters k dispozici, Írán vyjadřuje obavy z jednání USA s Tálibánem a z vnitroafgánských mírových rozhovorů.

Vysoce postavený íránský činitel v dokumentu píše, že Washington horlivými kontakty s Tálibánem dělá chybu. Tálibán získává politickou převahu, svým íránským partnerům prý řekl, že nepřijme nic jiného, než vlastní vládu a islámský emirát v Afghánistánu.

Šíitský Írán chová vůči sunnitskému Tálibánu dlouhodobě nedůvěru. Když v roce 1998 tálibánští bojovníci zabili osm íránských diplomatů a novináře, šel téměř Teherán do války, uvádí Reuters.

Tajná jednání byla vyvolána v naději, že spolupráce okolo Afghánistánu zmírní napětí mezi Íránem a USA. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a bezpečnostní poradce John Bolton jsou ale proti jakýmkoli ústupkům Teheránu a odmítají s Íránem o Afghánistánu jednat, píše agentura.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán děsí a napíná svět. Testoval novou raketu, detaily utajuje

24.08.2019 17:44 Írán otestoval novou raketu. Podle agentury Reuters to dnes bez dalších podrobností oznámil…

"Jdete správným směrem". Írán ocenil Macronův návrh na řešení krize kolem…

23.08.2019 18:34 Návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jak najít východisko z krize kolem íránské…

Izrael je zděšen. Teroristé udeřili na nečekaném místě, bomba zabila dívku…

23.08.2019 16:14 Sedmnáctiletá izraelská dívka dnes zemřela a její otec a bratr byli vážně zraněni při výbuchu bomby…

Asadova armáda dobyla další část provincie Hamá, do sevření se dostali i…

23.08.2019 15:39 Aktualizováno Syrská armáda dobyla z rukou povstalců další území na severozápadě země, které je poslední větší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama