USA a Írán tajně debatují o Afghánistánu, vypátrala agentura

Západní prostředníci se snaží přinutit zarputilé rivaly Írán a Spojené státy, aby spolupracovali při zajištění stability v Afghánistánu, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na anonymní zdroje obeznámené se situací.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Zprostředkovatelé už řadu měsíců tajně zajišťují kontakty mezi Washingtonem a Teheránem v naději, že je přivedou k jednacímu stolu.

Írán oficiálně popírá jakékoli postranní styky s USA a Bílý dům ani americké ministerstvo zahraničí nechtějí spekulace komentovat, píše Reuters.

Spojené státy a Írán ale mají společný zájem na tom, aby Afghánistán po odchodu vojáků NATO neupadl do občanské války a neuvolnil místo Al-Káidě a dalším extremistům. Írán zároveň nestojí o to, aby do země proudili afghánští uprchlíci.

Zatím nejsou žádné známky toho, že by Írán a USA odložily spory a spolupracovaly na afghánském urovnání. V jednom z poselství předaných Washingtonu, které má Reuters k dispozici, Írán vyjadřuje obavy z jednání USA s Tálibánem a z vnitroafgánských mírových rozhovorů.

Vysoce postavený íránský činitel v dokumentu píše, že Washington horlivými kontakty s Tálibánem dělá chybu. Tálibán získává politickou převahu, svým íránským partnerům prý řekl, že nepřijme nic jiného, než vlastní vládu a islámský emirát v Afghánistánu.

Šíitský Írán chová vůči sunnitskému Tálibánu dlouhodobě nedůvěru. Když v roce 1998 tálibánští bojovníci zabili osm íránských diplomatů a novináře, šel téměř Teherán do války, uvádí Reuters.

Tajná jednání byla vyvolána v naději, že spolupráce okolo Afghánistánu zmírní napětí mezi Íránem a USA. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a bezpečnostní poradce John Bolton jsou ale proti jakýmkoli ústupkům Teheránu a odmítají s Íránem o Afghánistánu jednat, píše agentura.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan pohrozil bojem v syrském Idlibu, ultimátum dle jeho slov vypršelo

26.02.2020 17:13 Aktualizováno Turecká armáda hodlá do konce měsíce vytlačit syrské vojáky z blízkosti tureckých pozorovacích…

Zeman napsal izraelskému prezidentovi kvůli sporu s Palestinou

26.02.2020 14:34 Prezident Miloš Zeman dnes v dopise izraelskému protějšku Reuvenu Rivlinovi oznámil, že Česká…

Sanders by zvážil návrat velvyslanectví USA do Tel Avivu, Bloomberg…

26.02.2020 12:58 Aktualizováno Senátor Bernie Sanders, který prozatím vede v nominačním souboji amerických demokratů pro…

Co zničilo Libyi a Sýrii? Analytik mluví o dobrých úmyslech se špatným…

26.02.2020 12:00 NÁZOR - "Humanitární křižáci" mají mnoho výmluv, aby se vyhnuli odpovědnosti, pokud se jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama