Za útoky na muniční sklady v Iráku prý stojí Američané

Irácké šíitské milice podporované Íránem dnes oznámily, že za nedávné útoky na základny milicí v Iráku jsou plně odpovědné Spojené státy a také Izrael. Milice pohrozily, že se proti podobným akcím budou bránit moderními zbraněmi. Irácká vláda nechala sérii útoků na muniční a zbrojní sklady vyšetřit a dnes oznámila, že vyšetřovatelé došli k závěru, že k útoku z 12. srpna byla využita bezpilotní letadla. USA odpovědnost odmítají.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Irák
doporučujeme

Lidové mobilizační síly (PMF), které zaštiťují několik šíitských oddílů, tvrdí, že USA, které mají v Iráku stále své vojáky, umožnily Izraeli letos poslat do Iráku čtyři drony a s jejich pomocí útočit na milice na iráckém území. V prohlášení PMF stojí, že k obranným operacím budou nasazeny nejmodernější zbraně.

"Oznamujeme, že za to, co se stalo, jsou definitivně odpovědné USA... nemáme jinou možnost, než bránit sebe a svoje základy zbraněmi, jež máme k dispozici," uvádí se v prohlášení zástupce velitele PMF.

Minulý týden zahynul civilista a 13 lidí bylo zraněno při výbuchu zbrojního skladu jižně od Bagdádu, v červenci při explozi na základně v severní provincii Saláhaddín zahynuli dva Íránci. Nejnověji otřásla v úterý silná exploze muničním skladem šíitských milicí severně od Bagdádu, v blízkosti letecké základny Balad, na níž působí Američané; u tohoto incidentu nejsou k dispozici informace o případných obětech.

Premiér Ádil Abdal Mahdí kvůli sérii útoků zakázal nepovolené přelety nad Irákem a nařídil přesunout muniční sklady dále od měst.

Agentura AP napsala, že pokud se potvrdí, že operace provedl Izrael, pak to znamená rozšíření jeho kampaně, jež má zastavit rostoucí vliv Íránu v regionu. Dosud Izraelci útočili na íránské základny v Sýrii. O tom, že za útoky v Iráku může být Izrael, tisk spekuluje nějakou dobu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí řekl: "Írán nemá nikde imunitu... Budeme proti němu zasahovat - a děláme to - kdykoli je to nutné."

USA podle agentury AP nemají dostatek důkazů ani informací, že je za útoky v Iráku Izrael.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské zbraně nemají šanci? Analytik popsal, co se děje na Blízkém východě

22.09.2019 00:01 NÁZOR - Americké letouny F-35 jsou na zcela jiné úrovni, než je ta, s níž si dokáže poradit ruská…

Islámský stát opět děsí Irák, přihlásil se k pátečnímu atentátu na šíitské…

21.09.2019 21:09 K odpovědnosti za páteční výbuch minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá se dnes…

Krize po útoku na Saúdskou Arábii graduje, ministr pohrozil Íránu tvrdou…

21.09.2019 16:54 Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská…

Padne Sísí? Egypťané se bouří proti prezidentovi, rozlítila je série…

21.09.2019 14:47 Aktualizováno Egyptské bezpečnostní síly rozháněly v pátek večer slzným plynem demonstranty, kteří se sešli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama