Bude v Zálivu válka? Írán ukázal raketový systém Bávar 373, může konkurovat Rusům

Írán dnes představil svůj nový systém protivzdušné obrany domácí výroby. Jde o mobilní raketovou jednotku Bávar-373, která je podle íránských sdělovacích prostředků schopná konkurovat ruskému raketovému systému S-300.

raketa
doporučujeme

Ministr obrany Amír Chátamí, jehož citovala íránská státní televize, řekl, že s tímto "systémem protivzdušní obrany dlouhého dosahu Írán dokáže zjistit cíle a letadla na vzdálenost větší než 300 kilometrů, zaměřit je ve vzdálenosti 250 kilometrů a zničit ve vzdálenosti 200 kilometrů". Systém byl představen u příležitosti dne národní obrany.

zdroj: YouTube

Podle agentury Reuters vyvíjí Írán vlastní zbraně, protože je vystaven zbrojnímu embargu, které mu neumožňuje zbrojní dovoz. Ačkoli často kapacitu svých zbraní zveličuje, jeho balistický program přispěl k loňskému rozhodnutí USA odstoupit od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Ta se balistické výzbroje netýká a omezuje se pouze na zákaz vývoje raket schopných nést jaderné hlavice.

Íránský prezident Hasan Rúhání u příležitosti dnešního dne národní obrany v televizi znovu vyloučil možnost zahájit s USA jednání, jak si přeje Washington. "Když naši nepřátelé nepřijímají logiku, nemůžeme logicky reagovat ani my," řekl.

Po odstoupení USA od jaderné dohody a obnově amerických sankcí proti Íránu následovalo několik bezpečnostních incidentů v Perském zálivu, kudy vede trasa ropného vývozu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes řekl, že Írán nehodlá zahájit v Perském záliv válku, ale bude se bránit. "Bude v Zálivu válka? Mohu říci, že my ji nezačneme, ale budeme se bránit," prohlásil v norském institutu pro mezinárodní záležitosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch jako v Bejrútu se může opakovat, naznačují odborníci. Volají po…

07.08.2020 00:01 NÁZOR – Oběti na životech dosahují trojciferných čísel a počet zraněných přesáhl 4 tisíce,…

Macron přiletěl do Bejrútu zničeného explozí. Lidé volali, aby provedl…

06.08.2020 17:51 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prošel zničenými ulicemi Bejrútu dva dny poté, co si…

Čeští hasiči začali v Bejrútu pracovat, zdržela je místní armáda

06.08.2020 17:03 Aktualizováno Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po…

EU přislíbila 33 milionů eur na pomoc Libanonu, v plánu je i dárcovská…

06.08.2020 15:03 Evropská unie přislíbila 33 milionů eur (téměř 865 milionů Kč) na pomoc libanonskému hlavnímu městu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama