Taliban hrozí odvetou za smrt Usámy bin Ládina

Dára Ismáíl Chán - Pákistánská odnož radikálního hnutí Taliban v pondělí pohrozila útoky proti pákistánským činitelům a Spojeným státům v odvetě za smrt vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina. Útoky pohrozil i afghánský Taliban, informují agentura Reuters a webový portál deníku The Guardian.

Al-Káida
doporučujeme

"Pákistánští vůdci, prezident Zardárí a armáda budou nyní našimi prvními cíli. Amerika bude terčem číslo dva," řekl Reuters telefonicky mluvčí hnutí Tehríke Taliban (TTP) Ahsanulláh Ahsan.

Zintenzivněním útoků pohrozil i Taliban v Afghánistánu. Jeden z jeho velitelů, který se představil jako Kudos a který operuje v severní provincii Baghlán, deníku The Guardian řekl: "Zabitím Usámy bin Ládina se na džihádu nic nemění. Usáma je vůdce Al-Káidy a mocný muž džihádu. Jeho ztráta bude pro mudžáhidy velmi bolestná, ale jeho mučednická smrt džihád nikdy nezastaví. Budeme pokračovat v boji, dokud neosvobodíme naše země od bezvěrců."

Taliban chce podle jeho slov na severu Afghánistánu spustit operaci Badír, jejímž cílem má být pomsta za Usámovu smrt. Další podobné operace budou následovat, dodal Kudos.

Usáma bin Ládin byl zabit v neděli při útoku příslušníků elitní americké jednotky Navy Seals na jeho skrýš v Abotabádu, severním předměstí pákistánského Islámábádu. Američané přiletěli do Abotabádu čtyřmi vrtulníky. Na místě se strhla přestřelka, které trvala 40 minut.

Kromě Usámy bin Ládina byli při akci zabiti tři dospělí muži a jedna žena. Dva muži pracovali pro bin Ládina jako kurýři a třetí byl jeho syn. Jedna žena byla zabita, když ji jeden z mužů použil jako lidský štít.

Bin Ládin byl střelen do hlavy. Pákistánská média zveřejnila fotografie jeho mrtvoly.

Američané provádějí testy DNA, které mají potvrdit jeho totožnost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

V Bejrútu pokračují masivní demonstrace. Hořelo u parlamentu, lidé žádají…

09.08.2020 20:31 Aktualizováno Libanonská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u…

Naděje, že se v Bejrútu podaří najít přeživší, uvadá. Stále se pohřešuje…

09.08.2020 17:39 Naděje, že se v troskách budov podaří najít další lidi, kteří přežili úterní explozi v Bejrútu,…

Čeští záchranáři v Bejrútu se pustili do práce, odpoledne se museli…

09.08.2020 15:46 Aktualizováno Čeští záchranáři v Bejrútu se dnes díky zlepšení bezpečnostní situace mohli znovu pustit do práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama