Muž s bombou v turbanu zabil exprezidenta

Kábul - Bývalý afghánský prezident Burhánuddín Rabbání zahynul při útoku sebevražedného atentátníka, který se v úterý odpálil v hlavním městě Kábulu. Informuje o tom agentura AFP.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Povstalec zaútočil přímo v Rabbáního domě, který se nachází ve střežené diplomatické zóně nedaleko amerického velvyslanectví. Dovnitř se spolu s komplici dostal v doprovodu Rabbáního zástupce, který skupinu považoval za vyjednávače Talibanu.

Útočníci tvrdili, že mají pro Rabbáního "mimořádný vzkaz" od Talibanu. Zdroj z mírové rady vypověděl, že působili "velice důvěryhodně".

Když se atentátníci dostali do domu, jeden z nich přikročil k Rabbánímu a odpálil bombu. Sedmdesátiletý exprezident na místě zahynul, další čtyři lidé utrpěli zranění.

Úmrtí Rabbáního nejdříve pod podmínkou anonymity potvrdili dva jeho kolegové a později i kábulská policie. Sdělila, že bývalého prezidenta připravil o život výbuch nálože, kterou měl útočník schovanou v turbanu.

Za atentátem patně stojí militantní islamistické hnutí Taliban, jehož ozbrojenci v posledních měsících zvýšili četnost útoků v afghánské metropoli.

Rabbání z pověření nynějšího prezidenta Hamída Karzáího od loňského roku vedl radu, která zatím bez větších úspěchů usiluje o smír s Talibanem. Prezidentský úřad zastával od roku 1992 do chvíle, kdy se v roce 1996 chopil moci Taliban.

Prezident Karzáí kvůli atentátu zkrátil návštěvu New Yorku, kde se měl zúčastnit 66. zasedání Valného shromáždění OSN.

"Prezident je hluboce zarmoucen zprávou o smrti profesora Rabbáního. Návštěvu USA zrušil a brzy se vrátí do Afghánistánu," oznámil prezidentův mluvčí Hamíd Almí.

Jen několik hodin po útoku se s Karzáím v New Yorku setkal americký prezident Barack Obama, který vyjádřil nad Rabbáního smrtí lítost a označil ji za "tragickou ztrátu".

Zprávu o atentátu komentoval i britský ministr zahraničí William Hague. "Rabbání neúnavně bojoval o mír a bezpečnou budoucnost pro Afghánistán. Jsme přesvědčeni, že jeho smrt v žádném případě neubere afghánské vládě na odhodlání pokračovat v mírových snahách," řekl šéf britské diplomacie.

Je to druhý útok v afghánské metropoli za uplynulý týden. Bojovníci Talibanu tam minulé úterý zaútočili na západní cíle včetně amerického velvyslanectví a sídla NATO v diplomatické čtvrti. Rozsáhlý útok skončil až po 20 hodinách smrtí Talibanců.

Smrt Rabbáního přišla pouhé dva měsíce poté, co povstalci zavraždili Karzáího bratra Ahmada Valího. AFP ji označuje za nejvážnější politicky motivovaný atentát od roku 2001, kdy invaze koaličních vojsk svrhla talibanskou vládu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku. Dva mrtví, 73…

03.07.2020 14:19 Aktualizováno Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka dnes přišli o život dva lidé a 73…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy