Tajemný Írán: Brzy odhalíme své významné jaderné úspěchy

Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v sobotu prohlásil, že jeho země brzy oznámí "velice významné úspěchy na poli jaderného výzkumu". Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"V nadcházejících dnech bude svět svědkem íránského oznámení úspěchů, kterých dosáhnul na poli jaderného výzkumu," prohlásil Ahmadínežád ve svém projevu k 33. výročí islámské revoluce na Náměstí Svobody, který živě přenášela televize. Bližší informace o jaderných projektech však Ahmadínežád zatím odmítl uvést.

Íránský prezident rovněž zdůraznil, že Írán nikdy nepodlehne nátlaku Západu, aby ukončil své jaderné aktivity. "Pokud bude Západ nadále používat jazyk šikany a urážek, Írán mu nikdy nevyhoví," řekl Ahmadínežád. "Jedinou možnou cestou je, aby se Západ držel respektování práva Íránu na jaderný program a vrátil se k jednacímu stolu," řekl Ahmadínežád s tím, že jinak bude Západ čelit v této záležitosti porážce.

"Všichni na nás vyvíjeli nátlak, abychom nezískali jaderné know-how. Tyto tlaky však byly zbytečné. Nejenže nyní máme své jaderné know-how, ale rovněž jsme schopni pokrýt naše potřeby vlastními odborníky," prohlásil Ahmadínežád.

"Írán definitivně vstoupí do dějin a změní svět," varoval íránský prezident.

Írán trvá na tom, že jeho jaderný program je mírový. Západní svět však Teherán podezřívá z vývoje jaderné bomby. Aby Západ přinutil Írán vzdát se svého kontroverzního jaderného programu, uvalil na zemi několik sankcí, které se týkají především vývozu ropy.

Írán ale vyhrožuje, že na nedávné sankce ze strany Západu tvrdě odpoví.

V rámci výročí islámské revoluce se tisíce Íránců po celé zemi připojují k státem organizovaným oslavným shromážděním. Někteří z nich pak drží v rukou obrázky ajatolláha Chameneího nebo transparenty s nápisy jako "Smrt Izraeli" či "Smrt Americe".

Loading...
Témata: jaderný výzkum
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák ochromila stávka. Na vládní zónu dopadla raketa, centra měst blokují…

17.11.2019 19:36 Aktualizováno Tisíce Iráčanů dnes zaplavily ulice Bagdádu a měst jižně od něj, aby pokračovaly v protivládních…

Tragický omyl izraelské armády: Bomba shozená na domek zabila osmičlennou…

17.11.2019 17:07 Izraelská armáda přiznala, že ve středu v noci útočila na dům palestinské rodiny na místě, které…

Muslimský svět zasáhla vlna protestů. Dorazila do Íránu, Chameneí běsní

17.11.2019 13:30 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes podpořil rozhodnutí vlády o 50 procent zdražit…

Palestinci vystřelili rakety na Izrael, ten bombardoval Hamás

16.11.2019 19:14 Aktualizováno Palestinští ozbrojenci v noci na dnešek vypálili z Pásma Gazy dvě rakety na Beerševu v jižním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama