USA chtějí podpořit syrské povstalce. Sklidily za to nevybíravou kritiku!

Teherán - Syrský ministr zahraničí odsoudil americké rozhodnutí materiálně a finančně podpořit syrské povstalce bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada. Ministr Valíd Mualim politiku Spojených států označil za používání dvojího metru.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pomoc, kterou USA popisují jako nevojenskou, podle ministra konflikt v Sýrii prodlouží.

Mualim na tiskové konferenci s šéfem íránské diplomacie Alím Akbarem Sálehím v íránské metropoli Teheránu řekl, že je nemyslitelné, aby Američané podporovali skupiny, které zabíjejí Syřany, a aby zároveň dál "zabíjeli Syřany" prostřednictvím ekonomických sankcí uvalených na Sýrii.

Syrský diplomat varoval před vměšováním do záležitostí Sýrie. Podle jeho slov jen sami Syřané prostřednictvím voleb plánovaných na příští rok rozhodnou, kdo bude jejich prezidentem.

Americký ministr zahraničí John Kerry ve čtvrtek po setkání s šéfem syrské opozice Ahmadem Muázem Chatíbem řekl, že USA jsou připraveny zapodpořit opoziční bojovníky penězi, potravinami a zdravotními potřebami, nikoli bojovou technikou. Syrské neozbrojené opozici hodlá Washington poskytnout 60 milionů dolarů na základní služby jako bezpečnost, vzdělávání a zajištění hygienických podmínek.

Podobně jako Mualim i íránský ministr zahraničí Sálehí dnes řekl, že americká podpora syrským opozičníkům povede k prodloužení syrské krize. "Pokud jste skutečně zarmouceni situací v Sýrii, měli byste donutit opozici, aby zasedla za jednací stůl se syrskou vládou a ukončila krveprolití," řekl podle agentury Reuters Sálehí. Zopakoval také postoj Íránu, podle nějž Asad zůstane "legitimním prezidentem" Sýrie až do voleb plánovaných v příštím roce, kdy se prezidentského klání "zúčastní jako ostatní".

Kerry o americké pomoci syrské opozici informoval na čtvrteční schůzce mezinárodní skupiny "Přátel Sýrie". Podporu syrské opozici, která chce Asadův autoritářský režim svrhnout, na ní slíbili i další západní politici. Rusko, které blokovalo několik protisyrských rezolucí v Radě bezpečnosti OSN a které se staví proti zahraničním zásahům do syrského vývoje, označilo výsledek jednání za povzbuzování extremistů k násilnému převzetí moci v Damašku. Teherán, který patří k nejoddanějším spojencům Asadova režimu, prosazuje dialog mezi znepřátelenými stranami v Sýrii, podporu ozbrojené opozici ale odmítá.

O americké a ruské pozici po telefonu v pátek hovořili americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Podrobnosti rozhovoru nejsou známé, oba se prý ale shodli, že jejich ministři zahraničí musí v otázce Sýrie spolupracovat.

Občanská válka v Sýrii trvá už téměř dva roky. Vyžádala si podle OSN na 70.000 obětí a v poslední době údajně denně své domovy opouští na 40.000 lidí.

Témata: Sýrie | Kerry, John | USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama