Hrůza v Sýrii: Byl nasazen chlór! Desítky lidí se zadusily

Damašek/Washington - Při chemickém útoku na severu Sýrie dnes zahynulo 26 lidí, z toho 16 vojáků. Oznámila to syrská exilová opozice. Z raketového útoku se vzájemně obviňují vláda a opozice. Londýn upozornil, že svět musí na použití chemické zbraně v syrském konfliktu reagovat.

Ilustrační foto

Syrský ministr informací Umrán Zuhbí řekl, že opozice použila raketu s chemickou hlavicí v provincii Halab, a hovořil o 16 mrtvých a 86 raněných. Opozice tvrdí, že útok byl proveden raketou dlouhého doletu, která nesla chemickou látku. Šestnáct vojáků prý zemřelo na místě, deset lidí pak po převozu do nemocnice.

Velení Syrské svobodné armády (FSA) sdělilo, že útok raketou dlouhého doletu provedla armáda. "Dnes ráno jsme slyšeli zprávu o armádním útoku na Chán al-Asal. Myslíme si, že použili raketu Scud s chemickou látkou. A najednou jsme zjistili, že vláda ten útok připsala nám. Nemáme ani tyto rakety, ani chemické zbraně," řekl jeden z velitelů povstalecké armády Kásim Saadaddín.

Svědci citovaní agenturou Reuters tvrdí, že oběti se udusily a že na místě byl cítit chlor.

Bílý dům zkoumá velmi pečlivě tvrzení, že v Sýrii někdo použil chemické zbraně. Washington ale nemá důkaz, který by potvrzoval obvinění, že syrská opozice použila chemické zbraně, řekl dnes mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Zástupci syrské opozice si na jednání v tureckém Istanbulu vybrali prozatimního premiéra. V čele stínové vlády stane inženýr Ghasán Híttú, který strávil 25 let ve Spojených státech a loni se připojil k protiasadovskému povstání. V příštích dnech by měl ustavit kabinet, který bude spravovat oblasti Sýrie ovládanou povstalci. "Chci vám velmi poděkovat. Zítra vystoupím s projevem, ve kterém se dozvíte víc o mém programu a představím také hlavní body plánu pro nejbližší budoucnost," prohlásil Híttú.

Dočasná vláda by měla spravovat ty oblasti Sýrie, které ovládá opozice. Stále však není jasné, zda stovky povstaleckých brigád bojujících proti současné vládě Bašára Asada prozatímní vládu přijmou. Híttú obdržel 35 z 48 odevzdaných hlasů, na post dočasného premiéra kandidovalo 12 osob. V příštích dnech by měl nový premiér vybrat ministry, informovala Česká televize.

USA dnes také obvinily Irák z toho, že ignoruje přelety íránských letadel nad svým územím. Podle Washingtonu mohou být na palubách zbraně určené vládě v Damašku. USA vznesly podobnou námitku již loni a Iráčané tehdy dvě íránská letadla přinutili přistát a prohledali je. Nic podezřelého na palubách nenašli.

Írán je vedle Ruska a Číny hlavní oporou syrské vlády. Nejmenovaný vysoký americký představitel, jehož dnes citovala agentura AFP, řekl, že Íránci vyzbrojují Sýrii. USA podle něj v Bagdádu velmi důrazně protestovaly a doporučily, aby Iráčané prováděli namátkové kontroly íránských letadel.

Povstání v Sýrii začalo v polovině března 2011. Dodnes si vyžádalo přes 70 tisíc mrtvých lidí a miliony raději uteklo za hranice země. Po dvou letech bojů se vyšplhaly ceny vysoko. Mouka je pětinásobně dražší, pohonné hmoty pak trojnásobně než předtím. Navíc je většina lidí bez elektrické energie.

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje