Obama míří do Izraele: Konec dobrých vztahů odvěkých spojenců?

Washington - Barack Obama ve středu poprvé ve funkci amerického prezidenta navštíví Izrael, tedy jednoho z nejbližších spojenců Washingtonu. Během třídenní cesty zavítá také na palestinská území. Velká očekávání však jeho návštěvu neprovázejí.

Barack Obama, prezident USA

Ambivalentní postoj Izraelců k Obamovi dobře charakterizuje průzkum veřejného mínění z loňského roku. Podle něj má kolem 90 procent obyvatel pozitivní názor na Spojené státy a Američany a více než dvě třetiny mají Obamu osobně v oblibě. Jeho blízkovýchodní politiku už ale schvaluje méně než polovina lidí a jeho postoj vůči izraelsko-palestinským rozhovorům jen třetina.

Právě trvalý mír mezi Izraelci a Palestinci byl na začátku Obamova prvního funkčního období jednou z priorit jeho zahraniční politiky. Naplnit se ji však ani zdaleka nepodařilo. Spojenými státy zprostředkované mírové rozhovory ztroskotaly v roce 2010, jen několik týdnů po tom, co začaly.

Izrael navíc Washingtonu uštědřil řádný diplomatický políček, když během březnové návštěvy viceprezidenta Joea Bidena zveřejnil plány na výstavu nových bytů pro Židy na palestinském území. Proti tomu se totiž Washington opakovaně stavěl. Tehdy se dokonce hovořilo o největší krizi ve vztazích obou zemí za více než 30 let.

Dalším sporným bodem ve vztazích obou spojenců se staly hranice budoucí samostatné Palestiny. Obama v květnu 2011 jako první americký prezident otevřeně podpořil vznik palestinského státu v hranicích z roku 1967, tedy včetně území, které Izrael zabral po šestidenní válce.

Komunikaci mezi USA a Izraelem v posledních letech neusnadnily ani chladné osobní vztahy mezi Obamou a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Vystihla je soukromá rozmluva mezi americkým prezidentem a jeho tehdejším francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym, kterou na summitu skupiny G20 v Cannes zachytily mikrofony. Sarkozy vyjádřil nad Netanjahuem znechucení a označil jej za lháře. "Ty ho máš plné zuby, ale já s ním musím jednat den co den," odvětil mu lakonicky Obama.

Přes kritické hlasy však zůstává bezpečnostní svazek obou zemí pevný, což potvrzují i odborníci. Spojené státy dávají Izraeli každoročně vojenskou pomoc ve výši asi tří miliard dolarů.

Americký prezident také dostane od Izraele prestižní ocenění - tzv. Prezidentskou medaili. Významným způsobem přispěl k posílení státu a bezpečnosti jeho obyvatel, uvedla kancelář jeho protějšku Šimona Perese, píše server ihned.cz. Prezidentská medaile je udělována jednotlivcům nebo organizacím, kteří významně přispěli k posílení izraelské společnosti a obrazu Izraele ve světě. Je přirovnávána k francouzskému Řádu čestné legie.

"Prezident Obama jedinečným a významným způsobem přispěl k posílení státu Izrael a bezpečnosti jeho obyvatel," citovala agentura AFP z prohlášení Peresova úřadu. "Barack Obama je skutečným přítelem státu Izrael a byl jím vždy od začátku své veřejné cesty. Jako prezident Spojených států stál po boku Izraele v dobách krize," stojí v něm dále.

Zásluhy a osobu izraelského prezidenta, zvlášť jeho rozvážný postoj v mezinárodních vztazích, Obama ocenil v červnu 2012. Při Peresově návštěvě ve Washingtonu tehdy předal svému protějšku prestižní Prezidentskou medaili svobody.

Témata: Barack Obama | Izrael | USA

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Související:

Právě se děje