V Izraeli byl zadržen Čech! Protestoval proti Obamovi

Jeruzalém - Izraelští vojáci ve středu zatkli na západním břehu Jordánu v Hebronu několik účastníků manifestace uspořádané kvůli návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy. Jak oznámila česká sekce Mezinárodního hnutí solidarity (ISM), mezi zadrženými je i jeden Čech.

Ilustrační foto
doporučujeme

Účastníci hebronské akce přišli s maskami Martina Luthera Kinga a Obamy, který ve středu přicestoval na Blízký východ na třídenní návštěvu. Dnes má jednat s Palestinci v Ramalláhu.

Organizátoři akce v Hebronu chtěli Obamovi připomenout Kingův boj proti diskriminaci v USA. "Představujeme zde Obamu, jehož předci, jako byl King, bojovali za svobodu. Odmítáme zjevné zaujetí USA pro Izrael. Doufali jsme, že první černošský prezident USA bude vůči Palestincům spravedlivější," řekl palestinskému serveru Maan organizátor akce Ísá Amru, který byl mezi zatčenými.

Český aktivista byl podle Musilové na západním břehu asi tři týdny a spolu s dalšími aktivisty ISM se tam účastní pravidelných akcí, které mají poukázat na situaci, v níž žijí Palestinci za izraelské okupace. Aktivisté svou přítomností vyjadřují svou solidaritu s Palestinci, v případě Čechů využívají tříměsíční turistické vízum, které si mohou na západním břehu prodlužovat.

Evropany včetně Čecha Izraelci ještě ve středu vyslechli a dnes soudce rozhodl o jejich deportaci. Proti tomuto rozhodnutí se mohou odvolat a na další verdikt soudu by pak museli čekat až tři dny. Přesto už byli odvezeni na letiště, kde mohou dle ISM na uzavření záležitosti počkat na tamním imigračním oddělení.

Šéf Bílého domu v krátkém projevu bezprostředně po včerejším přistání řekl, že tím, co USA s Izraelem spojuje, je demokratické zřízení, jež označil za nejlepší formu vlády, kterou lidstvo vytvořilo. Zdůraznil, že cesta do Izraele je první zahraniční cestou jeho druhého mandátu a že to není náhoda, protože Izrael si letos připomene 65. výročí vzniku.

Hlavním bodem Obamovy cesty má být dnešní projev v jeruzalémském mezinárodním kongresovém centru. Američané dali přednost vystoupení v centru před projevem v parlamentu, podobně jako omezili i další oficiality ve prospěch poznání Izraele a jeho historie, píše server idnes.cz.

Obama je pátým americkým prezidentem na návštěvě Izraele. Někteří z jeho předchůdcům tam ale pobývali častěji, například Bil Clinton čtyřikrát a George Bush dvakrát.

Vztah mezi Barackem Obamou a premiérem Benjaminem Netanjahuem dlouhodobě komplikují spory o rozšiřování židovských osad na Západním břehu Jordánu. Už v roce 2009 Obama v Káhiře prohlásil, že USA nebudou tyto osady nikdy považovat za legální. Netanjahuova vláda je však dál staví, i když je to území, které má být součástí budoucího palestinského státu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama