Asadova zařízení k výrobě chemických zbraní byla zlikvidována

Damašek - Syrská přiznaná zařízení pro výrobu chemických zbraní byla kompletně zničena. Oznámila to Organizace pro zákaz chemických zbraní, která v zemi pracuje na likvidaci Asadových arzenálů zbraní hromadného ničení. Informuje server BBC.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Syrský režim se tak prozatím drží dohodnutého plánu. Ten předpokládal likvidaci všech zařízení pro míchání bojových látek a jejich následné plnění do munice nejpozději k 1. listopadu.

Nyní je na řadě zničení více než tisíce tun nervových a zpuchýřujících plynů, které syrská armáda skladuje na desítkách různých míst.

Syrská vláda přistoupila na likvidaci svých chemických zbraní v září, aby se vyhnula americké vojenské intervenci. USA a další západní mocnosti Asadův režim podezírají, že 21. srpna nasadil u Damašku nervový plyn sarin proti civilistům. Na 1400 jich zahynulo.

Asad vinu odmítá. Spolu s Ruskem tvrdí, že za útokem stáli povstalci, proti kterým vede více než dva a půl roku krvavou občanskou válku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko dál hrotí diplomatickou roztržku. Za "skandální výrok" chce od…

19.02.2019 18:02 Aktualizováno Varšava očekává oficiální omluvu od Izraele za výroky o polském antisemitismu, které ji přiměly…

Kurdové rozjeli riskantní operaci: Do oblasti ovládané IS poslali auta pro…

19.02.2019 16:22 Do poslední enklávy, kterou má v Sýrii v rukou Islámský stát (IS), dnes vjely nákladní automobily,…

Babiš si v Izraeli vyzkoušel autonomně řízené auto, "supertechnologie" ho…

19.02.2019 16:12 Premiér Andrej Babiš dnes v Izraeli navštívil vývojové centrum společnosti Mobileye a vyzkoušel si…

Babiš je v Izraeli. S Netanjahuem jednal o spolupráci v obraně či…

19.02.2019 15:00 Aktualizováno Andrej Babiš dnes v Jeruzalémě jednal se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem mimo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama