V Pásmu Gazy roste napětí, izraelská armáda povolává rezervy

Jeruzalém - Tři z šesti lidí zadržených v souvislosti s únosem a vraždou palestinského chlapce Muhammada abú Chudajra se prý již k činu přiznali. S odvoláním na policii to dnes uvedl izraelský list Haaretz. Nedávná vražda tří izraelských mladíků a následné upálení mladého Palestince zvýšily napětí v oblasti. Izraelský armádní mluvčí dnes uvedl, že se připravují na možné vyhrocení situace a povolali několik stovek rezerv.

Ilustrační foto

Údajní židovští extremisté, kteří se k vraždě Chudajra přiznali, se prý už zúčastnili policejní rekonstrukce činu. Od místa únosu chlapce ve východním Jeruzalémě zavedli policii do lesa, kde bylo tělo minulý týden nalezeno. Za hlavní motiv vraždy policie nadále považuje pomstu za předchozí smrt tří Izraelců.

Premiér Benjamin Netanjahu se dnes telefonicky spojil s rodinou šestnáctiletého Palestince Chudajra. Jeho vraždu označil za odporný zločin a rodičům slíbil, že viníci stanou před soudem.

Vraždu palestinského mladíka odsoudil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jak dodal, doufá, že "nedávná série tragických událostí se nebude nadále stupňovat a že předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu a palestinský prezident Mahmúd Abbás budou spolupracovat a snažit se tak předejít další destabilizaci neklidného regionu."

Podle agentury Reuters zahynulo dnes brzy ráno několik příslušníků hnutí Hamas v oblasti palestinsko-egyptského hraničního přechodu Rafáh. Už v neděli večer zabilo izraelské bezpilotní letadlo v okolí palestinského uprchlického tábora Búrajdž dva příslušníky ozbrojené skupiny.

Hnutí Hamas dnes pohrozilo, že se za smrt svých bojovníků pomstí. "Nepřítel zaplatí ohromnou cenu," uvedl mluvčí organizace, kterou Izrael považuje za teroristickou.

Mluvčí izraelské armády ale odmítl, že by šest členů Hamasu (podle informací některých izraelských médií sedm) bylo zabito při náletu. Muži prý zahynuli v důsledku exploze výbušnin, jež měli u sebe v tunelu, který kopali.

Podle izraelského zpravodajského serveru Ynet armáda v Pásmu Gazy rovněž shazuje letáky, ve kterých vyzývá místní obyvatele, aby nepodporovali militantní radikály. "Lidé, kteří kopou tunely, jsou nebezpeční pro vás, vaše děti i váš majetek. Nebuďte k tomu lhostejní!" stojí na letácích, které obsahují rovněž telefonní číslo, na které je možné podezřelou činnost teroristů nahlásit.

Hamás se vyvinul v roce 1987 jako odnož egyptského Muslimského bratrstva. Jeho cílem vždy byl a je vznik Islámského palestinského státu na celém území bývalé Palestiny – tedy zničení Izraele. Na významu Hamás získal na počátku 90. let, kdy byla navázána spolupráce s libanonským Hizballáhem, od něhož převzal taktiku sebevražedných útoků proti izraelským cílům, a také spolupráce s Íránem. Ten se spolu se Saúdskou Arábií a islámskými charitami stal sponzorem Hamásu, který má kromě vojenského křídla také složku poskytující veřejné služby jako zdravotnictví či péči o chudé. Postupně se z Íránu stal hlavní sponzor, obzvláště po převzetí pásma Gazy Hamásem v roce 2007.

"Kromě peněz a zbraní, které proudily z Íránu, získával v posledních letech Hamás značné prostředky ze systému stovek pašeráckých tunelů pod hranicí Gazy a Egypta. Využívání tunelů se během let změnilo v prosperující byznys také kvůli izraelsko-egyptské blokádě Gazy, kterou Izrael a Egypt zdůvodňují jako opatření k zamezení přísunu zbraní a vojensky zneužitelného zboží pro Hamás a která povoluje pouze přísun základních potřeb a omezeného množství zboží. Hamás jako vládnoucí síla v pásmu Gazy vybíral poplatky za využívání tunelů, jimiž do Gazy proudilo neuvěřitelné spektrum zboží od zbraní, paliva, přes automobily až po třeba lvy pro místní zoo, což vedlo k prudkému hospodářskému růstu," uvedl Pavel Doško na werveru Natoaktual.cz.

"V současné době však oba hlavní zdroje příjmů Hamásu značně vyschly. Již v roce 2011 začal ustávat přísun prostředků z Íránu, a to z části ve prospěch Palestinského islámského džihádu, teroristické organizace, která je vnímána jako radikálnější a jako hlavní vyzyvatel Hamásu v pásmu Gazy. Hamás se totiž v syrské občanské válce odmítl postavit na stranu prezidenta Bašára Asada, který je podporován právě Íránem a Hizballáhem," vysvětluje odborník.

"Přísun zboží do Gazy pod egyptskou hranicí se během krátké doby téměř zastavil. Skokově vzrostla nezaměstnanost na dvou- až třínásobek původního čísla a blíží se k 45 %. Podle vlastního vyjádření Hamás měsíčně přichází o 230 milionů dolarů. Z tohoto důvodu mu rapidně dochází prostředky i na výplaty zaměstnancům své administrativy a poskytování veřejných služeb. V Gaze panuje nedostatek řady zboží, třeba paliva pro místní elektrárnu. To sice dodává také Izrael, ale izraelské ceny jsou mnohem vyšší než ceny pašovaného paliva, takže jej není možno pořídit dostatečné množství při omezených zdrojích," dodal Doško.

Témata: Izrael | palestina

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Související:

Právě se děje

reklama