Izrael pokračuje v operaci "Ochranné ostří" v Pásmu Gazy. 80 mrtvých včetně žen a dětí

Jeruzalém/Gaza - Izrael již čtvrtým dnem pokračuje v operaci Protective Edge (Ochranné ostří), jejímž cílem je zastavit raketovou palbu, která na židovský stát míří z Pásma Gazy. Izraelští představitelé již několikrát pohrozili, že armáda přikročí kromě náletů i k pozemní operaci, jestliže palestinské hnutí Hamas s útoky nepřestane.

Izraelské nálety na Gazu nepolevují

Během čtvrtka dopadlo na izraelské území více než 120 raket, zejména na jihu země, ale i na Tel Aviv a rovněž na Jeruzalém. Několik osob utrpělo lehká zranění. Jak v této souvislosti poznamenaly světové agentury, k žádným obětem na životech nedošlo zejména díky fungování protiraketového systému Iron Dome. Ten je nastaven tak, aby zneškodnil rakety směřující na obydlené oblasti, ostatní nechá dopadnout na otevřená prostranství.

Oblast Pásma Gazy ale takovou ochranu nemá a izraelské nálety si proto od začátku operace vyžádaly již více než 85 obětí. Podle palestinských zdrojů je mezi nimi velké množství žen a dětí.

Šéf OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek Hamas kvůli raketovým útokům odsoudil, zároveň ale kritizoval Izrael za to, že používá "nepřiměřenou sílu a ohrožuje životy civilistů, což je nepřípustné."

Izraelské nálety na Gazu si podle Palestinců vyžádaly 84 mrtvých

Izraelské nálety proti cílům radikálního palestinského hnutí Hamas v Pásmu Gazy si za poslední tři dny vyžádaly nejméně 84 mrtvých a přes 550 zraněných. Mezi mrtvými je prý nejméně 22 dětí a 15 žen. S odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví to uvedl izraelský list Haarec. Izraelský soud ve středu nařídil propustit tři ze šesti podezřelých z únosu a vraždy palestinského chlapce Muhammada abú Chudajra. Údajně byli součástí skupiny, která akci provedla, přímo se jí ale nezúčastnili.

Trojice podezřelých se k vraždě šestnáctiletého Palestince přiznala. Podle listu Haarec jde o třicetiletého muže a dva nezletilé chlapce. Chudajr byl unesen minulou středu ve východním Jeruzalémě a podle výsledků pitvy byl upálen zaživa. Za hlavní motiv vraždy policie nadále považuje pomstu za předchozí smrt tří izraelských studentů.

Při jednom z nočních náletů na Pásmo Gazy dnes údajně zahynulo sedm civilistů včetně pěti dětí, což je podle agentury Reuters během nynější izraelské ofenzivy dosud nejvyšší bilance v rámci jediného útoku. Palestinské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že zhruba dvě třetiny všech obětí náletů tvoří civilisté.

Izraelské nálety reagují na pokračující palestinské ostřelování Izraele raketami. Od začátku operace prý dopadlo na izraelské území přes 330 raket. Dnes ráno zachytil protiraketový systém Iron Dome pět střel nad Tel Avivem. Odpoledne pak byly vypáleny čtyři rakety na Jeruzalém, dvě z nich rovněž zneškodnil protiraketový systém. Ostřelování si dosud nevyžádalo žádná vážná zranění, v jižních oblastech země ale ochromilo život.

Agentura DPA uvedla, že Palestinci z Pásma Gazy ostřelují také jedinou izraelskou atomovou elektrárnu v Dimoně v Negevské poušti na jihu Izraele. Od středy v jejím okolí dopadly přinejmenším tři rakety, několik jich zachytil obranný systém.

Kvůli situaci v regionu se dnes mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na úvod zasedání vyzval obě strany k uzavření příměří.

Smrt velkého množství civilistů dnes odsoudil i francouzský prezident François Hollande. "Musí být zajištěno bezpečí civilního obyvatelstva a veškerá eskalace musí skončit," citoval prezidentský palác Hollandea, který dnes o situaci v oblasti po telefonu diskutoval s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Ozbrojené křídlo hnutí Hamas, brigády Kásam, zveřejnily podmínky, za kterých by byly ochotny přistoupit na příměří s Izraelem. Kromě ukončení blokády Pásma Gazy a vojenských operací na palestinských územích je to také propuštění zatčených Palestinců a ukončení "sabotážních akcí" namířených proti smíření Hamasu s Fatahem. Izrael by prý měl také přestat klást překážky k uskutečnění výplaty 42.000 zaměstnanců Hamasu v Pásmu Gazy. Izrael prý naopak požaduje ukončení ostřelování svého území a nastolení klidu.

Premiér Benjamin Netanjahu však dnes v zahraničním výboru parlamentu prohlásil, že příměří není na pořadu dne. Odmítl zároveň návrh odstřihnout Pásmo Gazy od dodávek vody a elektřiny. "Nemůžeme udělat to, co udělali Rusové Čečencům," dodal premiér.

Po sedmihodinovém jednání bezpečnostní rady státu Netanjahu uvedl, že nynější "operace dosud probíhá podle plánu". "Později ale očekáváme její další fáze," dodal bez bližších podrobností. Vyjádřil se rovněž k velkému množství civilních obětí v Pásmu Gazy. "Jestliže jsou zraněni nevinní Palestinci, je to kvůli tomu, že se Hamas úmyslně schovává za palestinské civilisty," řekl izraelský premiér.

Témata: Izrael | Palestina, Gaza

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 20:37 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Související:

Právě se děje

reklama