Pozemní invaze do Gazy? Katastrofa, zděsil se izraelský generál

Hamas nemá peníze ani přátele. Doufá, že eskalací násilí získá nějakou podporu. Izrael proto nemá na výběr a musí jednat, hájí stávající bombardování Gazy bývalý izraelský brigádní generál Michael Herzog, který dlouhé roky zastával významné postavení na ministerstvu obrany a momentálně působí jako stážista na washingtonském Institutu pro Blízký východ. Nad aktuálními izraelskými útoky na Pásmo Gazy se zamyslel v komentáři pro server The Guardian.

Izraelské nálety na Gazu nepolevují

"Může to znít jako refrén smutné, ale známé písně. Izrael opět čelí Hamasu a dalším ozbrojeným skupinám v Gaze, které na jeho území pálí stovky raket. Nemá jinou možnost, než zahájit vojenskou operaci," uvádí Herzog. Za spoušť tohoto vývoje považuje nedávný únos a následné zabití tří izraelských mladíků na Západním břehu Jordánu. Izrael z něj obvinil právě Hamas, jehož vedení k únosům vyzývalo. Izrael odpověděl tlakem na infrastrukturu Hamasu na Západním břehu. Hamas vrátil úder a umožnil masivní raketové útoky militantů z Gazy. Generál přesto nabádá k hlubšímu pohledu na kořeny celého problému.

Hamas je v bezprecedentní krizi

Hamas podle něj čelí bezprecedentní ekonomické a politické krizi. Egyptskou vládu považuje za nepřítele, jelikož zastavila jeho pašerácké aktivity a uzavřela hraniční přechod v Rafahu. V důsledku občanské války v Sýrii také ztratil syrské základy a íránskou podporu. Jeho autorita v Gaze navíc oslabuje. Balancuje na hranici bankrotu a navíc musí čelit výzvám džihádistických uskupení povzbuzených úspěchem postupu bojovníků Islámského státu v Iráku a Levantě.

"Politické vedení Hamasu doufalo, že usmíření s palestinskou samosprávou na Západním břehu Jordánu pro něj bude záchranou. Chtěl na ni převést břemeno každodenní správy Gazy a zároveň si podržet kontrolu nad ozbrojenými silami. Palestinská samospráva však odmítla převzít na 40 tisíc zaměstnanců Hamasu, Egypt navíc svůj tlak nepolevil," uvádí Herzog.

Generál se domnívá, že vojenské křídlo Hamasu se proto snaží eskalovat konflikt s Izraelem s cílem zlepšit pozici hnutí. Vsází přitom na neochotu Izraele provést invazi do Gazy. Hamas tak chce demonstrovat svůj "odpor" vůči izraelskému tlaku a ukázat své schopnosti, včetně raket dlouhého doletu a ofenzivních operací za pomoci námořních komend a tunelů, domnívá se Herzog. "Tyto pokusy byly ale zmařeny. Zdá se, že se Hamas opět přepočítal. Izrael takovou palbu netoleroval dlouho," dodává.

Invaze do Gazy by měla katastrofální důsledky

Cílem Izraele je obnovit příměří, které bude co nejdéle stabilní, ale zároveň neodměnit Hamas za jeho násilné akce. Za tímto účelem vzdušné síly útočí na podzemní odpaliště, těžké rakety, tunely pro ofenzivu a velící a kontrolní struktury, včetně samotných velitelů. Oslabením kapacit a motivace Hamasu a dalších ozbrojených skupin doufá v přinucení Hamasu k příměří a jeho dodržování, uvádí komentář.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle některých hlasů v Izraeli jde o příliš měkký přístup, jelikož může přinést pouze dočasné příměří. Alternativa je podle Herzoga mnohem méně příznivá: Tažení do Gazy následované zdlouhavou operací k likvidaci teroristické infrastruktury by si vyžádalo množství lidských životů na obou stranách a odvedlo pozornost od jiných regionálních hrozeb, například sunnitských džihádistů a íránského jaderného programu. Mohla by navíc vést ke kolapsu Hamasu a vypuknutí totálního chaosu v Gaze. Takové vyhlídky jsou mnohem horší, domnívá se generál.

Vojenská konfrontace bude dlouhá

"Bohužel, jsou oběti z řad nevinných Palestinců. Ale ti, kteří z jejich smrti viní 'nepřiměřené' izraelské akce, musí navrhnout, jak by měla 'přiměřená' reakce na stovky raket neustále ohrožujících izraelské civilisty vypadat. Skupiny, které tyto střely odpalují užívají palestinské civilisty jako živé štíty. Měl by jim tento fakt zajistit bezpečnost? Měl by fakt, že Izrael má výjimečnou čelní obranu postačit, i když miliony lidí musí denně do krytů?" ptá se Herzog. Izrael podle něj přijal rozsáhlá opatření, aby se ve své odvetě co nejvíce vyhnul civilním ztrátám. Obyvatele budov, na něž útoky míří, varuje pomocí telefonů a letáků. Palestinští vůdci proti tomu odmítají odsoudit napadání izraelských civilistů, dodává.

"Takže, jak tohle skončí? Slabost Hamasu a nedostatek efektivních smírčích mechanismů mezi oběma stranami zřejmě prodlouží jejich vzájemnou konfrontaci," domnívá se generál. Ačkoliv pozemní operace v Gaze není v zájmu Izraele, ten se možná bude cítit nucen ji zahájit, pokud letecké útoky nezafungují a Hamasu se podaří působit významné ztráty. V takovém případě bude pravděpodobným izraelským cílem likvidace těžkých vojenských kapacit Hamasu. S ohledem na jeho současnou krizi a egyptský tlak na palestinských hranicích by pro Hamas byla následná obnova extrémně složitá, podotýká Herzog.

Stávající konflikt marginalizuje palestinskou samosprávu. Její nedávné usmíření s Hamasem se ukazuje stále více jako bezvýznamné, tvrdí generál. "Ve výsledku nelze učinit jiný závěr, než že pouze skutečná dohoda o jednotě Palestinců, která těm umožní umírněným silám kontrolovat Gazu, může zastavit tuto smutnou píseň, která hraje znovu a znovu," uvádí závěrem.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze palestinského, tak z izraelského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci…

13.09.2021 22:01 Aktualizováno Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory…

Afghánistánu podle OSN hrozí hlad, situaci komplikují obavy z vlády…

13.09.2021 17:22 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval účastníky ženevské konference k Afghánistánu k…

Dva čeští horolezci uvázli v asi 6900 metrech na hoře v Pákistánu

12.09.2021 22:00 Aktualizováno Dva čeští horolezci a jejich místní kolega uvázli v asi 6900 metrech nad mořem při sestupu z hory…

Šéf Al-Káidy Zavahrí se objevil na videu zveřejněném 11. září

12.09.2021 13:45 Šéf teroristické organizace Al-Káida Ajmán Zavahrí se objevil na novém videu zveřejněném u…

Izrael po raketových útocích provedl nálety v Gaze

12.09.2021 10:22 Izrael v noci na dnešek provedl nálety na zařízení radikálního hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Oznámila…

Související:

Právě se děje

reklama